Jak radzić sobie skutecznie ze stresem?

Bardzo proszę o pomoc. Nie radzę sobie ze stresem i nie potrafię odpoczywać. Pracuję i studiuję jednocześnie, lubię się uczyć, sprawia mi to satysfakcję i wkładam w to dużo energii. Jednocześnie nie potrafię jednak nie myśleć o obowiązkach, jestem przemęczona, ale kiedy postanawiam zrobić coś dla przyjemności, myślę wyłącznie o tym, że jestem bezproduktywna. Mam wyrzuty sumienia, że za mało zrobiłam w ciągu dnia, doprowadza mnie to do płaczu. Nie potrafię już sama ze sobą wytrzymać. Próbowałam pomocy środków uspokajających - napar z waleriany działa na chwilę, natomiast walerianowe preparaty typu Validol nie działają wcale. Boję się poprosić o pomoc lekarza, ponieważ jednocześnie boję się ludzi, bardzo stresują mnie kontakty z obcymi i staram się ich unikać. Błagam o pomoc.

Witam
Jest to rozległy i wielowątkowy temat i odpowiedź na portalu niewiele pomoże. Proszę zgłosić się na psychoterapię, aby krok po kroku "rozkminować" to, co ukryte i przepracować emocje, co w konsekwencji przyniesie uwolnienie, większy spokój wewnętrzny, pozwoli wyjść bardziej do ludzi i nauczy umiejętności radzenia sobie ze stresem i nadmiarem obowiązków.
Pozdrawiam
Anna Szyda.

Szanowna Pani, myślę, że już sam fakt, iż jednocześnie Pani studiuje i pracuje oznacza, że podejmuje Pani próbę poradzenia sobie ze stresem w Pani życiu. Deklaruje Pani obawę przed ludźmi, jednakże po Pani odpowiedzi wnioskuję, że w pracy czy też na uczelni ma Pani z nimi większy bądź mniejszy kontakt, a to oznacza, że próbuje Pani mierzyć się ze stresującymi Panią sytuacjami. To bardzo ważne. Niepokój budzi natomiast Pani deklaracja dotycząca trudności w odpoczynku. Na podstawie Pani wypowiedzi zauważam pewne zniekształcenia poznawcze. Sugerowałaby kontakt z psychologiem bądź psychoterapeutą w celu pogłębionej analizy deklarowanych przez Panią trudności. Pozdrawiam