Jak pozbyć się obwisłego brzucha?

Pisze z zapytaniem o to, co zrobić aby pozbyć się obwisłego brzucha i nadmiaru skóry po odchudzaniu. Ogólnie sprawa wygląda tak, że od maja zeszłego roku udało mi się schudnąć około 18 kg. Ten cały ,,proces" odchudzania polegał tylko na tym, że w ogóle nie ćwiczyłem i po prostu jadłem co chciałem, ale w ograniczonej ilości. Teraz borykam się z nadmiarem skóry i obwisłym brzuchem. Od jakiś dwóch miesięcy zacząłem ćwiczyć mięśnie brzucha z aplikacji, a od jakiegoś tygodnia smarować brzuch kremem nawilżającym. Ale czy to wystarczy? Czy macie jeszcze jakieś rady co mógłbym robić aby temu zaradzić? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przede wszystkim gratulujemy wytrwałości w walce o zrzucenie dodatkowych kilogramów, a także chęci zmiany stylu życia. Wspomina Pan, że zaczął Pan aktywność fizyczną – i jest to świetny trop. Aby cieszyć się płaskim brzuchem, niezbędne są ćwiczenia na brzuch, np. z obciążeniem. I konieczna jest przy tym systematyczność – bez tego trudno o efekty.

Aby uelastycznić, ujędrnić skórę, warto pomyśleć o masażach. Może Pan do tego wykorzystać np. bańkę chińską lub zapisać się na serię zabiegów do masażysty.

Nie bez znaczenia jest również dieta. Proszę unikać wysoko przetworzonego jedzenia, nikotyny, alkoholu, a wprowadzić do jadłospisu więcej warzyw oraz produktów pełnoziarnistych. Usprawni to prace układu pokarmowego. Oczywiście nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu poprzez wypijanie co najmniej 2 litrów wody każdego dnia. Jeśli do tej pory nie korzystał Pan z usług dietetyka, to zachęcamy, by rozważyć tę opcję.

Jeśli jednak „domowe” sposoby nie przyniosą oczekiwanego efektu, może Pan rozważyć chirurgiczne usunięcie nadmiaru skóry. W tym celu należałoby się skontaktować z chirurgiem wykonującym plastykę brzucha.

Podobne pytanie zostało już zadane na naszym serwisie, proszę zerknąć, jak odpowiadali nasi eksperci:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-aby-pozbyc-sie-obwislego-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.