Jak pozbyć się takich niepokojących objawów u mojego partnera?

Witam, przychodzę z problemem mojego partnera. Od lat choruje na depresję lub dystymię. Nigdy nie dotrwał do końca żadnej terapii farmakologicznej i praktycznie nie podejmował żadnego leczenia bo choroba (jak sądził) nie przeszkadzała mu znacząco w funkcjonowaniu - zaznaczam też fakt, że przyjmuje codziennie 300 mg pregabaliny. Około miesiąca temu po przeprowadzce, która odbyła się dość w dużym stresie i popłochu zażył rekreacyjnie olejek cbd z thc z dawką o wiele większą niż ta zalecana. Wywołało to u niego atak psychotyczny. Bezpośrednio po tym incydencie zaczął mieć wzmożone stany lękowe, ataki paniki i bezsenność. Po około dwóch tygodniach zauważyłam, że próbuje wycofywać się z życia społecznego, odczuwa anhedonię, ma problemy z wyrażaniem uczuć i komunikowaniem się przez co się ode mnie odsunął i zrobił zimny. W tej chwili bywa lepiej, jest już bardziej empatyczny i dostępny jednak boi się wychodzić z domu i jakichkolwiek żywych interakcji z ludźmi, nawet ze mną. Najbadziej niepokojącą sprawą są jego skrajne wahania nastroju i nagłe wpadanie w spiralę negatywnych myśli. Nakłaniam go do wizyty u psychiatry ale on twierdzi, że to przejściowe i mu przejdzie. Jednak sam uważa, że się zmienił i sam zauważa, że jego stan jest zły i niestabilny. Proszę o jakąkolwiek radę albo nawet wstępną diagnozę tej jednostki chorobowej.
KOBIETA, 20 LAT 10 miesięcy temu

Diagnozę może postawic tylko lekarz psychiatra w bezpośrednim kontakcie z pacjentem, nie z opisu innej osoby. Tylko bezpośredni kontakt z lekarzem specjalistą daje szansę na prawidłowe leczenie, oczywiście pod warunkiem, że ktoś bedzie sie leczył zgodnie z zaleceniami lekarza a nie po uważaniu.