Jak pozbyć się tego problemu z wypróżnianiem?

Problem z wypróżnianiem. Dzień dobry. Kobieta 30 lat. Od lat zmagam się z problemem z wypróżnianiem. Kał jest w postaci twardych zbitych kulek lub wręcz małych ziarenek. Dodatkowo wypróżnianie wymaga ode mnie dużego wysiłku. Pojawiają się też gazy ,uczucie Pełności, ból żołądka. Wypróżnianiam się też dość rzadko około raz/ dwa razy na tydzień. Próbowałam leków na przeczyszczenie,ale działają zbyt gwaltownie albo wcale. Przestrzegam też diety bogatej w błonnik, warzywa i wodę. Co jeszcze powinnam zrobić?

Dzień dobry

Z pewnością nie powinna Pani zażywać środków przeczyszczających bez konsultacji z lekarzem. Oczywiście dieta, odpowiednia ilość wody oraz ruch są tu bardzo ważne, ale jeśli nie działają zalecam wizytę u specjalisty. Należy znaleźć przyczynę opisanych dolegliwości.

W razie dodatkowych pytań zalecam do kontaktu: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam

Joanna Wasiluk

Dietetyk

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Opisane dolegliwości mogą wystąpić pod wpływem różnych czynników, dlatego bez dokładnego badania nie da się jednoznacznie określić, z czego wynikają te objawy w tym przypadku.

Problem ten trwa już od bardzo dawna, dlatego tym bardziej nie powinna Pani zwlekać z wizytą u lekarza. Na początek warto udać się do gastroenterologa, aby wykluczyć schorzenia układu pokarmowego. Problemy z wypróżnianiem, gazy oraz ból żołądka mogą pojawić się w przebiegu różnych chorób. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań takich jak usg brzucha, gastroskopia oraz kolonoskopia. Dopiero na podstawie wyników specjalista będzie mógł określić przyczynę problemu i na tej podstawie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Nie jest wykluczone, że Pani dolegliwości są spowodowane również przez nietolerancję pokarmową. W tym przypadku warto udać się na wizytę do alergologa. Być może dobrym pomysłem będzie także konsultacja z dietetykiem, który ułoży plan żywienia dostosowany do Pani potrzeb.

Więcej informacji na temat problemów z wypróżnianiem znajdzie Pani w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-ze-stolcem

Zachęcamy też do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów portalu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tycie-problemy-z-wyproznianiem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zastosowac-w-przypadku-gazow-w-jelitach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.