Co zastosować w przypadku gazów w jelitach?

Proszę o dobre lekarstwo na tworzące się gazy w jelitach które wysuszają kał mam zatwardzenia i mam trudności ze stolcem.Z góry serdecznie dziękuje.Krzysztof twardowski lat 79

Lek. Paweł Szadkowski

Na zaparcia dobrym i stosunkowo bezpiecznym lekiem jest laktuloza. Przede wszystkim jednak warto zadbać o odpowiednią dietę bogatą w błonnik pokarmowy (świeże owoce i warzywa) oraz dużą ilość płynów. Problem wzdęć i gazów jest dosyć skomplikowany i może wynikać m.in. z zespoły przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, nietolerancji laktozy, czy spożywanie produktów z dużą zawartością tzw. FODMAP (m.in. cebula, czosnek, jabłka śliwki, mleko krowie, rośliny strączkowe, produkty pszenne). Warto również poradzić się lekarza pierwszego kontaktu lub internisty.