Dieta dla osoby z zespołem jelita drażliwego

Dzień dobry, Mam 19 lat i lekarz stwierdził u mnie zespół jelita drażliwego. Muszę przestrzegać diety, uważać co jem. Kieruje swoje pytanie do dietetyków: co mam jeść czego nie, lekarz mi o tym powiedział, ale jestem studentem i mieszkam w akademiku, nie mogę spędzać dużo czasu w kuchni na gotowaniu wszystkiego od podstaw by było świeże, muszę też jeść "ekonomicznie". Czy na prawdę gotowe jedzenie do podgrzania jest wykluczone?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

dieta w zespole drażliwego jelita zależy od jej postaci (biegunkowej, zaparciowej,mieszanej). W diecie biegunkowej poleca się dietę raczej lekkostrawną - większość posiłków w ciągu dnia powinna być gotowana, dodatkowo należy unikać produktów wywołujących te biegunki (jest to bardzo indywidualna sprawa - nalezy monitorować jak czujemy się po danych pokarmach, chociaż najczęściej jest to nabiał, cebula, czosnek, kapustne).
W przypadku postaci zaparciowej poleca się duże ilości warzyw i owoców, pełnoziarniste produkty oraz picie dużych ilości płynów, dodawanie tłuszczów (np. oliwa z oliwek) do potraw.
Trzeci przypadek - mieszany jest najtrudniejszy do prowadzenia, tutaj trzeba dokładnie obserwować jak zachowuje się nasz organizm po kadym spożytym posiłku - i modyfikować dietę na bieżąco.

Jeżeli chodzi o spożywanie tzw. gotowców to serdecznie odradzam, ale rozumiem, że nie zawsze ma się czas i komfort gotowania świeżo. W tej sytuacji radziłabym gotować posiłki na 2-3 dni, albo jadać w barach mleczych. Wiem, że w Krakowie są świetne i tanie bary mleczne.

Serdecznie pozdrawiam,
Justyna Luty
Dietetyk kliniczny [url=http://www.justynaluty.pl/]http://www.justynaluty.pl/[/url]

0

Najbardziej polecaną dietą w zespole jelita drażliwego jest dieta FODMAP, czyli dieta o małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli - czyli tych produktów, które działają drażniąco w tej konkretnej chorobie.

W zwiazku z tym w początkowym etapie choroby wykluczeniu podlegają:

cebula, brokuły, kalafior, patisony, brukselka, soczewica, groszek zielony, pory, buraki, kapusta, grzyby, czosnek, jabłka, gruszki, arbuzy, nektarynki, brzoskwinie, morele, śliwki, owoce suszone, owoce z puszki, dojrzałe banany (zielone są OK), twaróg, sery (mascarpone, ricotta również), mleko skondensowane, jogurty, maślanka, mleko (krowie, owcze, kozie, sojowe), kwaśna śmietana, bita śmietana, rośliny strączkowe, orzechy nerkowca, pistacje, żyto i pszenica, miód oraz słodziki i syrop glukozowo-fruktozowy.

pozdrawiam
Justyna Marszałkowska-Jakubik
t. 600-376-913
Centrum Dietetyczne Prolinea

0

Proszę też pamiętać, że nie jest to dieta do końca życia, po około 2 miesiącach, jak objawy ustąpią można zacząć wprowadzać wyeliminowane wcześniej produkty.


pozdrawiam
Justyna Marszałkowska-Jakubik
t. 600-376-913
Centrum Dietetyczne Prolinea

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty