Jak pozbyć się tych ataków nerwicy lękowej?

Witam. Mam 22 lata. 5 lat temu dostałam ataku nerwicy lękowej ale udało mi się wyciszyć ją bez leków i terapii. Niedawno rozstałam się z chłopakiem, który źle mnie traktował i bardzo przeżyłam rozstanie ponieważ on mnie dalej nachodził i mi groził, że się zabije. Od miesiąca dzieje się ze mną coś dziwnego. Miesiąc temu znowu czułam że dostaje ataki nerwicy. A za kilka dni zaczęłam się bać dotykać rzeczy w domu. W głowie mam natretne myśli typu "nie dotykaj grzebienia bo umrzesz" lub "boje sie dotykać przedmiotów". Zaczęło mi wszystko przeszkadzać. Ubrania mnie uwierają nie lubię dotykać swojego ciała bo czuje lęk. Zaznaczę że wyjechałam zagranice miesiąc temu i bałam się długiej podróży i wbiłam sobie do głowy że na pewno coś mi się stanie i że umrę. Nie wiem co mi jest proszę o pomoc. Dodam że boje sie wyjść na miasto gdyż ciągle mam myśl "boje sie tych budynków, boje sie tego powietrza, drażni mnie że jest dzień" ale tak na prawdę wiem że to irracjonalne myśli. Nie wiem co mi jest proszę o pomoc.

Dzień dobry,
Doradzałabym konsultację z psychiatrą oraz psychoterapię w nurcie poznawczo - behawioralnym. Najprawdopodobniej są to objawy nerwicy lękowej i tu potrzebne jest leczenie, czyli farmakoterapia w połączeniu z psychoterapią. Mam nadzieję, że jeśli nie będzie Pani zwlekała z wizytą u specjalisty to wszystko zacznie wracać do normy. Na ten moment warto zachować spokój, gdyż opisane objawy można z powodzeniem leczyć.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psychologkulczycka.pl/

Witam Panią,
Natręctwa myślowe w dużym stopniu utrudniają
normalne funkcjonowanie, a czasami nawet dezorganizują
życie, gdyż uniemożliwiają skoncentrowanie się
na tym co ważne, np. nauka, rodzina, praca…
Poza tym wywołują lęk oraz niemiłe emocje, rozdrażnienie,
napięcie psychiczne i nieumiejętność odpoczywania.
Objawy, które Pani opisuje mogą sugerować nerwicę natręctw.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia.
Najczęściej przyczyną tego typu zaburzeń jest długotrwały stres
lub wypierane przez lata ze świadomości bolesne doświadczenia
z przeszłości.
Nerwica natręctw należy do grupy zaburzeń lękowych,
tzw. „błędnego koła”.
Również towarzyszące jej obsesyjne myśli (np. dotyczące zapachów),
nasycone są bardzo wysokim poziomem lęku.
„Błędne koło nerwicowe” polega na między innymi na tym ,
że objawy, takie jak lęk czy przymus wykonania czegoś lub unikania
jakiegoś zagrożenia, są nieustanie podtrzymywane, bowiem próby
zaniechania tego rodzą jeszcze bardziej przeraźliwy lęk.
Bardzo ważne jest, żeby Pani problem został właściwie
zdiagnozowany i żeby Pani podjęła właściwe leczenie,
odpowiednio dopasowaną psychoterapię.
Żeby Pani pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pani natrętnych
myśli
budzących lęk i przerażenie, dotrzeć do źródła Pani
dysfunkcyjnych wzorów myślenia i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii, gdyż objawy będą się nasilać.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii,
która naprowadza na zmianę powstałych uwarunkowań
w wyniku czego zostanie wypracowane właściwe
reagowanie i zachowanie, a Pani odzyska spokój,
równowagę wewnętrzną i umiejętność kontrolowania
własnego życia .
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl