W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat, aby ustalić konkretny jadłospis. Skuteczna dieta powinna być dobrana pod względem Pani zapotrzebowania energetycznego. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zachęcam do kontaktu drogą mailową. Z pewnością jednak powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje i układam diety online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Joanna Wasiluk
Dietetyk
Blogi:
wp fitness
https://joanna-wasiluk.fitness.wp.pl/
Kafeteria.pl
https://joanna-wasiluk.kafeteria.pl/
Instagram:
https://www.instagram.com/joanna_dudziec_wasiluk/?hl=pl
ABC zdrowie
https://ranking.abczdrowie.pl/d/joanna-wasiluk-dudziec-dietetyk-warszawa-31668
Dzień dobry,
Gratuluję podjęcia decyzji o odchudzaniu - wbrew pozorom nie jest to takie łatwe, nie każdy jest gotowy fizycznie i psychicznie na mądre odchudzanie.
Wnioskując z Pani wiadomości wynika, że pojawiły się jakieś problemy zdrowotne, dlatego dieta powinna być ułożona biorąc pod uwagę Pani stan zdrowia. Zapraszam do skorzystania z moich usług dietetyka online https://jeszfresh.pl/
Można jednak już od zaraz zacząć wprowadzać drobne zmiany w swojej diecie. Przede wszystkim przez kilka dni, tydzień proponuję zapisywać wszystko co Pani je, co Pani pije, każdą najmniejszą ilość z zapisywaniem ilości jedzenia i godzin posiłków. Po tygodniu proszę się przyjrzeć tym zapiskom - ile posiłków jest w ciągu dnia (posiłek to wszystko co jemy i co pijemy co ma kalorie, także kawa z mlekiem), co jaki czas są rozłożone. Co na pewno Pani nie zaszkodzi, a pomoże to rozłożenie posiłków tak, aby były nie cześciej niż co 2,5-3 godziny. W zależności od stanu zdrowia posiłki powinny być spożywane co 3, a nawet co 5 godzin, ale na początku warto spowodować, aby nie były jedzone co chwilę.
Potem przyjdzie czas na kolejne zmiany.
Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Kilen-Zasieczna
Zapraszam też na mojego Instagrama:
https://www.instagram.com/jeszfresh/
Dzień dobry,
Z jakiego powodu pojawił się ból brzucha? Czy postawiono jakąś diagnozę? Początkowo myślę, że należałoby przeprowadzić z Panią szczegółowy wywiad zdrowotny i żywieniowy, poznać Pani nawyki żywieniowe, dowiedzieć się czy po jakichś konkretnych produktach pojawia się ból. Do określenia tego, czy wymaga Pani diety redukcyjnej potrzebne jest w pierwszej kolejności obliczenie Pani BMI - do tego potrzebny jest jeszcze Pani wzrost. Ogólnie dieta redukcyjna polega na spożywaniu mniejszej ilości kalorii niż całkowita przemiana materii, ale nie mniejszej niż podstawowa przemiana materii. Jednak aby określić szczegółowe zasady diety należy najpierw - jak wspomniałam - przeprowadzić szczegółowy wywiad i dopasować dietę do Pani stanu zdrowia. Jeżeli nadal ma Pani problemy z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego, dieta obfitująca w błonnik pokarmowy może okazać się problematyczna. Dlatego też jeżeli chciałaby Pani otrzymać taką analizę żywienia i Pani stanu zdrowia oraz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać Pani dieta - zapraszam do kontaktu:)
Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu,
Joanna Sosnal
www.prostoizdrowo.pl
prostoizdrowodiet@gmail.com
Facebook: prosto i zdrowo - dietetyk kliniczny
Instagram: @prostoizdrowo
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- W jaki sposób można szybko schudnąć tyle kilogramów? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co mam zrobić, żeby zrzucić zbędne kilogramy? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Co jeszcze można zrobić, aby zrzucić zbędne kilogramy? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Co robić, aby pozbyć się zbędnych kilogramów? – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- W jaki sposób mogę trochę schudnąć? [PORADA EKSPERTA] – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak pozbyć się zbędnych kilogramów u nastolatki? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak pozbyć się nadprogramowych kilogramów po porodzie? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Dlaczego mimo niedoboru kalorycznego przytyłam? – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Jak zrzucić zbędne kilogramy po drugiej ciąży? – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
artykuły
Odchudzanie - produkty wspomagające, dieta i aktywność fizyczna
Odchudzanie, czyli działania skoncentrowane na utr
Jak przyspieszyć metabolizm? Dieta i ćwiczenia
Jak przyspieszyć metabolizm? To pytanie zadaje sob
Czy to zmierzch toksycznej kultury dietetycznej w Polsce?
Badanie wykazało, że 60% Polaków ma za sobą próby