Jak racjonalnie się odżywiać?

dzień dobry mam18lat 157cm i 49kg moj problem polega na tym ze nie umie się rocjonalnie odzywiac , raz się głodzę potem jak przychodze do domu objadam sie ,ważę się kilka razy dnia boje się że strace nad tym kontrole i przytyje gdy moja waga wzrasta do 50kg strasznie panikuje i się głodzę. chciałabym zacząć jeść normalnie, zdrowo ale boje się przytycia.ćwicze też staram się codziennie.jak mogę sobie z tym poradzić .proszę o pomoc.

Witam,

To dobrze, że jest Pani zainteresowana tym, by racjonalnie się odżywiać. Pomocne mogą być konsultacje z dietetykiem i dobranie diety odpowiedniej dla Pani wieku, stylu życia itp. Jednak opisany sposób w jaki się Pani odżywia i w jaki się Pani kontroluje jest niepokojący, ponieważ może wskazywać na zaburzenia odżywania. Jest to oczywiście przypuszczenie. Jednak chciałabym Panią zachęcić do konsultacji u psychologa/psychoterapeuty i sprawdzenia czy nie cierpi Pani na zaburzenia odżywiania i czy nie byłaby wskazana psychoterapia. Przez internet diagnoza nie jest możliwa. Jeśli okaże się, że tak, gorąco zachęcam by podjęła Pani leczenie. Zaburzenia odżywiania często są groźne dla zdrowia i życia. A wyleczenie się z nich wcale nie przeszkadza w dbaniu o linię - wtedy tylko robi się to naprawdę zdrowo i racjonalnie. Jeśli to Panią zainteresuje, to na mojej stronie internetowej znajdzie Pani kilka słów na temat zaburzeń odżywania i ich objawów.
Życzę dużo wytrwałości i troski o swoje zdrowie.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk