Jak radzić sobie z depresją w młodym wieku?

Czy mogę mieć depresję, jak dalej postępować ? Witam, mam 20 lat, jestem kobietą i uczę się jeszcze w technikum. Od paru miesięcy borykam się z problemem, aby wstać z łóżka, nie mam kompletnie na to ochoty, najmniejsza czynność którą muszę wykonać sprawia mi bardzo dużą trudność, nie potrafię w nocy spać, przed spaniem ciągle myślę o tym co było jest i może być, co skutkuje że zasypiam dopiero koło godziny 4/5 nie idę wtedy do szkoły, bo nie mam siły, a gdy już pójdę do niej nie mogę się na niczym skupić, już nawet ze znajomymi nie spędzam popołudniu czasu, odmawiam im tego, wolę leżeć niż z nimi wyjść, swój stres bardzo bez umiaru zajadam, ciągle mam ręce mokre, również momentami ból żołądka i kłucie w klatce piersiowej, czuje się bardzo samotna, nie mam znajomych a co dopiero przyjaciółki, nie mam pojęcia co się ze mną dzieje, dodam, że już w gimnazjum miałam problemy z rówieśnikami strasznie mi dokuczali przez moją otyłość, co spowodowało, że powtarzałam klasę. Do tego wszystkiego strasznie przytłacza mnie sytuacja w szkole, znowu przez moje zachowanie istnieje ryzyko, że nie otrzymam promocji do następnej klasy,nie radzę sobie już z tym wszystkim, nie mogę się do niczego zmobilizować, potrzebuje pomocy ale nie mam pojęcia gdzie się zgłosić czy do psychologa czy psychiatry, boję się, że przyjdzie dzień, gdzie kompletnie z tego łózka nie wstanę. Czy to może być depresja, jak mam dalej postępować, żebym mogła normalnie funkcjonować, psycholog czy psychiatra do kogo mam się zgłosić ?...

Witam,

Pierwsze pytanie, to czy jest jakaś osoba blisko Ciebie (rodzic, dziadkowie, kuzyni a nawet życzliwa sąsiadka), która pomogłaby Ci się zmobilizować i wybrać przede wszystkim do lekarza pierwszego kontaktu? Obniżony nastrój o którym piszesz owszem może być spowodowany rozwijającą się depresją, której towarzyszą różne objawy psychosomatyczne (objawy ciała spowodowane działaniem psychiki), lecz wymienione przez Ciebie objawy jak pocenie się rąk, "zajadanie bez umiaru", problemy ze strony układu pokarmowego należą do grupy objawów, które należałoby sprawdzić najpierw w kontakcie z lekarzem po przeprowadzeniu badań np. sprawdzając tarczycę czy poziom glukozy i insuline. Różne choroby somatyczne (ciała) mogą wpływać na pojawienie się problemów z nauką (koncentracja, pamięć), ze spadkiem energii czy obniżeniem nastroju. Najpierw należy zacząć od wykluczenia schorzeń somatycznych, jednocześnie możesz zapisać się do psychologa (na NFZ potrzebne skierowanie od rodzinnego, lub prywatnie) na diagnostykę oraz w razie konieczności na psychoterapię. Psycholog oceniając też stan psychiczny podczas konsultacji psychologicznej będzie wiedział czy konieczne będzie włączenie farmakoterapii (wizyta u psychiatry) czy wyłącznie terapia czy połączenie leków z terapią.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek