Jak radzić sobie z objawami depresji?

Przez ostatni rok byłam w pewnej zależności zawodowej i osobistej od jednej osoby. Zerwałam z tym i zmieniłam otoczenie.Byłam wtedy bardzo silna ale trzymałam wszystko w sobie. Od tej osoby otrzymałam wiele zła na mój temat w rozmowach bardzo osobistych. Teraz siły puszczają, jej oskarżenia grają w głowie, a ja mam objawy depresji. Jestem tylko pewna, że nie skorzystam z pomocy specjalisty, bo byłam przez tamtą osobę wysyłana dwa razy i aż mnie skręca na samą myśl.Jak sobie pomóc na własną rękę?

Witam,
Warto by było na wstępie dopytać Panią jeszcze o te objawy depresji (jakie one są oraz jak długo trwają?). I czy pojawiają się u Pani myśli samobójcze?
Oprócz psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym, który ma potwierdzoną naukowo skuteczność w leczeniu depresji może Pani skorzystać z farmakoterapii - tu potrzebne będą wizyty u lekarza psychiatry, który zdiagnozuje Panią, zadecyduje czy lek jest Pani potrzebny oraz będzie kontrolował dawkowanie i Pani samopoczucie podczas jego zażywania. Są różne wskazania do farmakoterapii. Często są to: depresja uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie zawodowe, społeczne, osobiste, próby i myśli samobójcze.
Najlepsze efekty daje w takich ciężkich przypadkach farmakoterapia połączona z psychoterapią.
Inne sposoby radzenia sobie to np. zwiększenie aktywności fizycznej i społecznej (uprawianie sportu, jazda na rowerze, basen, rolki, kino z przyjaciółmi, wyjścia ze znajomymi, wspólne wyjazdy, wycieczki, wspólne gotowanie itp.).
Jeśli mimo to nadal będą obecne w Pani myśleniu negatywistyczne myśli na swój temat, warto mimo "skręcania na samą myśl" skorzystać z konsultacji z psychologiem.
Pozdrawiam serdecznie.

Szanowna Pani, pisze Pani niezwykle trudnej sytuacji, choć mało precyzyjnie. Mówiąc o zależności zawodowej i osobistej, czy ma Pani na myśli przemoc? Zawodową, ekonomiczną? Jednocześnie nabrała Pani negatywnych skojarzeń ze specjalistami, do których kierował Panią sprawca (być może) przemocy. Co mogłoby oznaczać, iż instytucjonalne sięganie po pomoc wzbudza w Pani negatywne doświadczenia związane z oprawcą? Praca z przemocą, czy depresją na własną rękę jest niezwykle trudna. Skoro jednak nie chce Pani korzystać z pomocy specjalistów zachęcam do korzystania z kolektywnej mądrości grupy zaufanych osób i czerpania z ich wsparcia.
Pozdrawiam

Witam, była Pani źle traktowana przez osobę z którą była związana na polu prywatnym i zawodowym. Odczuwa Pani wciąż skutki psychologiczne tych zdarzeń. Nie chce skorzystać z pomocy specjalisty, bo również wiąże ją z przeszłością? Rozumiem, że może mieć Pani wątpliwości z tym związane, jednak potrzebuje Pani wsparcia, rozmowy. Proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem. Proszę skorzystać z telefonu zaufania: 116 123 (http://www.psychologia.edu.pl/kryzysy-osobiste/telefon-kryzysowy-116123.html). Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy zapraszam do skorzystania z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam Panią
Skoro fizycznie uwolniła się Pani od tej osoby,
to proszę też pozwolić sobie na wolność psychiczną
i nie uzależniać swoich decyzji od osoby,
której już w Pani życiu niema.
Postępowanie według zasady: „na złość mamie
odmrożę sobie uszy” działa niestety na Pani niekorzyść.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl