Jak rozumieć ten opis TK szyi?
Na co wskazuje opis Tk szyi? Węzeł potyliczny pp stronie prawej, nadpowieziowy, o wymiarach 9x8mm w pół.poprzecznej i 12mm CC, o gładkich zarysach, ulega jednolitemu wzmocnieniu kontrastowemu z 38jH do 108jH/ wzmocnienie podobne do sąsiednich węzłów gr. IIb/ węzeł radiologicznie niespecyficzny. Co to oznacza? Jakoś 3 miesiące temu znalazłam niewielkiego guza na potylicy stąd skierowanie na Tk

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Prawidłowo, że wykonała Pani szerszą diagnostykę w przypadku zaobserwowanej wyczuwalnej zmiany.
Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić wynik badania tomografii komputerowej, dlatego zalecamy wizytę stacjonarną u lekarza internisty lub laryngologa. Specjalista po dokładnym badaniu przedmiotowym oraz analizie wykonanej diagnostyki zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.
Analizując wskazany wynik badania obrazowego szyi, można by stwierdzić, że wyodrębniono powiększony węzeł w obrębie części potylicznej głowy. Nie jest on dużej wielkości oraz występuje o gładkich obrysach, więc prawdopodobnie nie powinno być powodów do niepokoju. Jednakże trudno, uwzględniając samo badanie radiologiczne określić dokładnie jego charakter.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne
https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych