Jak schudnąć, gdy źle czuje się w swoim ciele?

Dzień dobry. Waże 53 kg przy wzroście 158 .Bmi podaje mi że waże okej ,ale źle się czuję w swoim ciele .Co mogę jeść i jak ćw by schudnąć ?

Witam. Pani BMI rzeczywiście jest prawidłowe. Jeśli źle się Pani czuje w swoim ciele, to może warto popracować nad jakością jedzonych produktów. Proponuję wprowadzić do diety pełnoziarniste pieczywo, kasze - są źródłem wit. z grupy B, które mają wpływ na nasze samopoczucie, układ nerwowy. Surowe warzywa dzięki zawartości błonnika dodatkowo poprawią metabolizm, przyspieszą perystaltykę jelit, co zapobiegnie uczuciu pełności, ciężkości, wzdęciom. Warto zrezygnować ze słodyczy, wahania poziomu glukozy nie będą tak gwałtowne, a przez to nie będzie Pani rozdrażniona, niespokojna. Słone przekąski mimo, że są smaczne powodują zatrzymanie wody w organizmie, a przez to mamy uczucie spuchnięcia, obrzęków. Proszę też pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (wody) w ciągu dnia, odpowiednio nawodniony organizm dużo lepiej pracuje, zbędne produkty przemiany materii są dużo szybciej usuwane z organizmu. Warto wyregulować ilość i godziny spożywanych posiłków. Koniecznie dzień zaczynamy od 1 śniadania, a kolejne posiłki co 3-4 godziny. Ostatni posiłek - kolacje 3-4 godz. przed snem.
Aktywność fizyczna ma również wpływa na nasze samopoczucie, podczas ćwiczeń wydziela się serotonina - hormon szczęścia, czujemy się lepiej, bardziej atrakcyjni, szczęśliwsi. Warto więc teraz zwłaszcza w okresie zimowym, gdzie dzień jest krótszy wybrać się może na siłownie, basen? minimum 1 raz w tygodniu. Warto również często spacerować,a zamiast jeździć tramwajem czy autobusem chodzić pieszo

Dzień dobry! Polecam wprowadzić w swoje życie poniższe zasady zdrowego żywienia.
1. Codzienna aktywność fizyczna (ćwiczenia gimnastyczne, jazda rowerem, taniec, spacery itp.) oraz odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów.
Jedz 3 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.
4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.
6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Pij wystarczającą ilość wody – minimum 2 litry dziennie.
10. Unikaj alkoholu.
Zapraszam również na moją stronę diet-coaching.xaa.pl - strona poświęcona zdrowemu odżywianiu.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie
Pani masa ciała jest prawidłowa, ale przy Pani wzroście może Pani jeszcze spokojnie pozbyć sie ok. 5kg tkanki tłuszczowej. Ogólnie rzecz biorąc należy zmienić jakość przyjmowanych posiłków, jeść 5 razy dziennie nawadniać organizm i chodzić na fitness lub uprawiać inne sporty aerobowe. Szczegółowe posiłki mogę zalecić jedynie po przeprowadzeniu wywiadu żywieniowego. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam, wskaźnik BMI określa zakres prawidłowej masy ciała. Ale każdy czuje sam kiedy czuje się dobrze. Przy braku nadwagi polecam uregulowanie posiłków np. 5 posiłków co 3 godziny, dużo wody-1,5 litra oraz ćwiczenia nie muszą być bardzo intensywne- ważne, aby pobudzały cały organizm- np. basen.