Nieregularne odżywianie u 40-latka

Witam, mam 40 lat , 166 cm wzrostu oraz 78 kg wagi. jem 2 do 3 posiłków dziennie ,nie mam czasu pić ani jeść w pracy czyli pierwszy posiłek o 7.20 ,potem obiad-kolacja o 17 , i coś na ząb póżniej. Chdzę kijki 2 razy w tygodniu po 1 godz. basen raz w tygodniu godzina. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Jak rozumiem chciałby Pan schudnąć i nie może. No cóż, trudno będzie zrobić cokolwiek, jeżeli jada Pan 2 razy dziennie i nie ma czasu pić w pracy. Aby odchudzić organizm musimy jeść regularnie min. 3 posiłki, a lepiej 5 i pić wodę (ok. 1,5-2 l dziennie). W innym przypadku organizm po prostu nie funkcjonuje jak należy. A może jednak warto zastanowić się, czy da się coś zmienić w pracy, aby wygospodarować czas dla siebie. Nie napisał Pan jaki rodzaj pracy wykonuje i z jakiego powodu brakuje Panu czasu na picie i jedzenie.

0

Dzień dobry! Podstawą zdrowego żywienia powinny być następujące zasady:
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.

2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień zaczynaj od śniadania.

3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.

4. Pamiętaj o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.

5. Każdego dnia co najmniej dwa razy spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry, sery.

6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych (smalec, tłuste mięsa), a więcej tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, oliwa z oliwek).

7. Źródłem białka w twojej diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.

8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).

9. Pij wystarczającą ilość płynów – minimum 2 litry dziennie.

10. Unikaj alkoholu.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

0
Anna Porada Dietetyk, Wrocław
42 poziom zaufania

Witam serdecznie,
Ponieważ kluczem do skutecznego zrzucenia zbędnych kilogramów jest właśnie regularność spożywania niskokalorycznych posiłków, powinna Pani jeść min. 5 posiłków dziennie. Nawadnianie organizmu również jest istotne - nie tylko dla szczupłej sylwetki, ale w ogóle dla zdrowia. Ja rozumiem, iż w pracy można nie mieć czasu na spożywanie obfitych posiłków, jednak można przecież zjeść jabłko, 3 orzechy, śliwkę, czy inny szybki posiłek.
Co do sportów, które Pani uprawia - kijki mają znikome znaczenia dla redukcji tkacki tłuszczowej. Powinna Pani uprawiać sporty aerobowe 0,5-1h dziennie (bieganie, jazda na rowerze, aerobic, gimnastyka, itp).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak schudnąć przy nieregularnym odżywianiu?

Mam prawie 18 lat, jestem kobietą. Przy wzroście 156 cm ważę ok. 62 kg. Zawsze ćwiczę na wf-ie. Jestem w stanie przebiec 1600 m, więc kondycję mam ''w miarę". Gdy jest ładna pogoda, w sobotę staram się sobie pobiegać po lesie ok. 20 min. Wcześniej nie stosowałam żadnych diet. Tata ma nadwagę. Ze względu na plan lekcji jem bardzo nieregularnie i meganieprawidłowo. Stosuję studencki tryb życia. Nie byłam u lekarza. W dzień powszedni: na śniadanie zjadam serek danio lub nic, w szkole jakieś jabłko i 0,5l coli lub nestea. Czasem zjadam kanapkę z wędliną, sałatą, kukurydzą. Na obiad zjadam jakąś wędlinę, bądź ''warzywa na patelnie". Gdy koleżanka wyciągnie mnie na chipsy, nie jem wcale obiadu. Moja kolacja to zwykle mocna hebrata. Ogólnie bardzo mało piję. Gdy jestem wieczorem głodna, to zjadam zupkę z pakiecika. Nie gotuję, bo nie pozwala mi na to edukacja. Poświęcam się tylko i wyłącznie nauce ;/ Natomiast w weekend totalna masakra... kanapki z białym pieczywem, owoce, obiadki mamusi, słodkie napoje. Nie lubię pić samej wody, bo wtedy ciągle mi coś "jeździ" po jelitach. Zamierzam zmienić szkołę, co pozwoli mi na regularne posiłki i pozwoli wygospodarować wieczorem czas na ćwiczenia. Na nic nie choruję. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Witam!

Odnośnie wymienionego przez Ciebie stylu życia:

1. Powinnaś unikać kolorowych napojów gazowanych (słodzonych) - są bardzo kaloryczne.
2. Nie możesz omijać posiłków (śniadań) - uregulowanie pór posiłków pomoże Ci w osiągnięciu wymarzonej masy ciała.
3. Każdego dnia powinnaś zjeść przynajmniej 1 ciepły, pełnowartościowy posiłek (obiad składający się z lekkiej zupy, porcji chudego mięsa, kaszy/ryżu/ziemniaków, gotowanych warzyw oraz surówki z niewielkim dodatkiem oliwy lub oleju roślinnego).
4. Chipsy i fast-foody nie mogą zastępować posiłków. Jak sama nazwa wskazuje - żywienie ma za zadanie ODŻYWIĆ organizm, a chpisy nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych i są jednocześnie bardzo kaloryczne.
5. Powinnaś wyeliminować ze swojego menu zupy w proszku i inne dania typu instant.
6. Białe pieczywo lepiej zamienić na pieczywo pełnoziarniste, ciemne. 

Zgodnie z Piramidą Zdrowego Żywienia każdego dnia powinnaś spożyć:
• 5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków;
• 4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100 g;
• 1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100 g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek lub 7 truskawek);
• mleko i przetwory mleczne - 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, 100 g sera twarogowego lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny;
• mięso, ryby lub nasiona roślin strączkowych - 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry; część mięsa można zamienić na 40-50 g suchych nasion roślin strączkowych lub 2 sztuki jaj;
• tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju lub oliwy lub 1 łyżka miękkiej margaryny.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Z diety należałoby wyeliminować: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Powinnaś także zwiększyć aktywność fizyczną.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Nieregularne miesiączki u 40-latki

mam pytanie w wieku 38 lat urodzilam moje pierwsze dziecko i jak narazie ostatnie. Obecnie mam 40 lat i problem z okresem , który pojawia sie co 2 lub 3 miesiace, ostatni raz pojawił sie 9 wrzesnia nadmieniam , ze w ciązy nie jestem i hormony mam w porządku.
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Witam! Niestety odpowiedź na Pani pytanie nie jest możliwa bez przeprowadzenia bezpośredniego badania ginekologicznego. Szkoda, że nie podaje Pani jakie oznaczenia hormonalne były wykonane do tej pory. Oprócz hormonów płciowych (FSH, LH, prolaktyna) warto bowiem ocenić również funkcję tarczycy i nadnerczy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty