Jak schudnąć i zaakceptować swój wygląd?

Mam 27 lat i jestem po dwóch CC.Pierwsza była trzy lata temu, druga rok. Moim problemem jest nadwaga, nie jest ona duża(obecnie waże 75kg przy wzroscie 165)ale strasznie mi przeszkadza. Nie potrafię zaakceptować swojego wyglądu, bardzo źle się z tym czuje i wstydzę się tego jak wyglądam. Wiele razy próbowałam ćwiczyć ale za kazdym razem kończyło się to tak samo- czyli szybko. Nie potrafię się zmotywować i mam słomiany zapał do wszystkiego.Jak mam sobie z tym poradzić?Obecnie jestem na diecie
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Otyłość w Polsce

Dzień dobry. W realizacji postanowień ważne są dwa czynniki: motywacja i wytrwałość. To pierwsze zwykle przychodzi łatwiej, to drugie, niestety nie. Nikt nie musi Pani namawiać do tego, by poczuć się lepiej, sama Pani chce i to właśnie jest Pani motywacja. Jeżeli chodzi o wytrwałość, to wpływa na nią wiele zmiennych. W pracy z Klientami często obserwuję, że negatywnie na ten aspekt wpływają zbyt wygórowane oczekiwania w stosunku do czasu, w jakim chcą osiągnąć zamierzone efekty, zbytnia surowość wobec siebie, brak uwzględnienia realnych możliwości np. ze względu na czas, który mogą poświęcić na wprowadzenie zmian, posiadane zasoby kondycji psychicznej (bywają zbyt zmęczeni, by ponieść kolejny wysiłek - a takim jest zmiana, nawet jeżeli na lepsze). Nie wiem jak jest w Pani przypadku, bo każdą sytuację należy traktować indywidualnie, ale wskazówką, która najczęściej bywa pomocna dla moich Klientów jest, by nie podchodzili do wprowadzania zmian w sposób definitywny. Oznacza to, że nie skupiają się na celu głównym, tylko na osiągalnym. Jeżeli np. chodzi o kwestię wytrwałości w ćwiczeniach, to nie zakładamy, że chce Pani zredukować wagę, ale że chce Pani znaleźć czas na wykonywanie ćwiczeń np. co drugi dzień. I tylko na tym koncentruje Pani swoją uwagę. Jeżeli to się uda, może Pani postawić sobie po kilku tygodniach nowy cel: intensyfikację ćwiczeń lub zwiększenie częstości ich wykonywania. Kolejnym postanowieniem może być np. rezygnacja z jakiegoś elementu diety, który uważa Pani za zły nawyk (np. słodycze, napoje gazowane). W ten sposób w ogóle nie staramy się myśleć o efekcie końcowym, ale o zadaniach do wykonania w drodze do celu. Cel i tak nadejdzie;) Pozdrawiam.

0

Witam,

jeżeli stosuje Pani odpowiednią dietę to efekty powinny motywować Panią do dalszego działania i nadawać pewności siebie. Powinna Pani skupić się na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok. 3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ważne, aby posiłek był pełnowartościowy, bogaty w węglowodany złożone, które stanowią główne źródło energii. Polecam produkty pełnoziarniste, które są wolno trawione, stopniowo uwalniają glukozę do krwiobiegu, nie następuje gwałtowny skok cukru, a my na długo odczuwamy sytość. Takie śniadanie poprawi również koncentrację, samopoczucie i zniweluje senność. Ważnym składnikiem śniadania jest także białko, ponieważ na jego strawienie organizm zużywa spore ilość energii. Pamiętajmy także o owocach i warzywach. Dostarczą one niezbędnych witamin oraz składników mineralnych.
Kolejne posiłki powinny być zjadane w odstępach około 3h. Nie powinniśmy dopuszczać do wielkiego głodu. W przeciwnym wypadku po powrocie do domu ,,opróżnimy pół lodówki’’. Spożywanie dużych porcji przyczynia się do gwałtownego wydzielaniu insuliny, która sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Ostatni posiłek należy spożywać ok. 2-3h przed snem. Nie trzymajmy się stereotypowej godziny 18:00 przeznaczonej na ostatni posiłek, ponieważ chodząc późno spać i tak skusimy się na niezdrową przekąskę. Kolacje powinny być dość lekkie i nie zawierać dużej ilości węglowodanów.
Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne, ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Wprowadzi Pani w życie wszystkie moje zalecenia. Mam nadzieję, że przyniesie to pożądane efekty.
Jeżeli chciałaby Pani podejść do sprawy jeszcze bardziej profesjonalnie to proponuje ułożenie indywidualnej diety. Wymaga to jednak zebrania wywiadu żywieniowego i zdrowotnego. W tym celu zaprosiłabym Panią na konsultację dietetyczną. Pacjentów przyjmuję w Warszawie. Jeżeli nie jest Pani z Warszawy prowadzę również konsultacje online.
W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty