Jak schudnąć po kontuzji kolana?

Witam, chciałabym schudnąć ( ok 15 kg), ważę obecnie 75 kg przy wzroście 170 cm. Mam 26 lat, pracuję w markecie więc spory ruch fizyczny jest dla mnie codziennością. Jestem jednak po dość poważnej kontuzji kolana i mam wrażenie że do końca nie jest ono sprawne.Nie pływam, bo boję się że kolano mi się zablokuje. Nie biegam bo również się boję. Niedawno podjęłam chęć jazdy na rowerze do pracy. Chciałam rozpocząć jakąś konkretną dietę, jednak nie wiem jak się za to zabrać. Bardzo proszę o pomoc...

Dzień dobry,

Najlepsze efekty odchudzania uzyskuje się łącząc aktywność fizyczną z dietą.

Aby odpowiednio " ustawić" dietę należy poznać nawyki żywieniowe, dlatego też wymagana jest chociaż jedna wizyt u dietetyka.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, i chociaż parę wskazówek wprowadzić w życie:
portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania
http://portal.abczdrowie.pl/efektywne-odchudzanie

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Po poważnej kontuzji kolana wysiłek fizyczny jest rzeczywiście ograniczony i to lekarz prowadzący powinien doradzić, na jaki wysiłek może sobie Pani pozwolić. Schudnąć można zdrowo i dobrze zmieniając swoje nawyki żywieniowe i stosując zasady zdrowego żywienia. Najważniejsze jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4h. Dzień zawsze zaczynamy od śniadania a ostatni posiłek jemy na 2,5-3h przed snem. Zdrowa dieta powinna obfitować w produkty zbożowe pełnoziarniste - ciemne pieczywo, kasze, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty. Ważne w diecie są również warzywa zwłaszcza jedzone w formie surowej - dają poczucie sytości, dostarczają witaminy, składniki mineralne oraz błonnik a także owoce. 1-2 razy w tygodniu w jadłospisie powinna wystąpić ryba oraz nasiona roślin strączkowych. Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż płynów, 2 litry płynów nie niosących kalorii to minimum, które powinno się spożywać. Z diety należny wykluczyć żywność wysoko przetworzoną, przekąskową, fast food oraz słodycze. Wprowadzenie tych zasad na pewno pozwoli Pani zrzucić zbędne kilogramy, ważne jest żeby zasady te stosowane były już zawsze a nie tylko do momentu uzyskania pożądanej wagi. Proszę spróbować. Pozdrawiam, dietetyk Monika Majcher-Lipiejko

Witam. Proponuje dwie wizyty jedna u dobrego dietetyka, który wskaże konkretna dietę dopasowaną do Pana obecnej sytuacji. Nie wato samemu zastanawiać się czy mogę jeść to czy tamto. 15 kg to nie dużo, ale przy nieracjonalnej diecie można po prostu się wyniszczyć. Druga wizyta u fizjoterapeuty, który wskaże aktywność fizyczną, która można uprawiać, bez szkody dla zdrowia i kolejnej kontuzji.

Witam serdecznie,

Aktywność fizyczna stanowi 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę, ale nie zawsze możemy sobie na nią pozwolić. Różnego rodzaju kontuzje mogą nas ograniczać jednak zachęcam do ruchu w miarę możliwości Jeżeli jazda rowerem lub długie spacery nie wpływają na stan kolana to proszę kontynuować. Jeżeli chodzi o dietę to w tym momencie ciężko jest mi polecić konkretny jadłospis i wskazówki. W tym celu musiałabym zebrać od Pani wywiad żywieniowy i zdrowotny, poznać dokładniej Pani styl życia itp. Dieta powinna być dostosowana do Pani potrzeb, preferencji żywieniowych i ustalona według dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana ustaleniem indywidualnego jadłospisu zachęcam do kontaktu. Ważne aby posiłki były spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Dieta nie może kojarzyć się z głodówką a stać się zdrowym stylem życia.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk