Jak schudnąć po kontuzji kolana?

Witam, chciałabym schudnąć ( ok 15 kg), ważę obecnie 75 kg przy wzroście 170 cm. Mam 26 lat, pracuję w markecie więc spory ruch fizyczny jest dla mnie codziennością. Jestem jednak po dość poważnej kontuzji kolana i mam wrażenie że do końca nie jest ono sprawne.Nie pływam, bo boję się że kolano mi się zablokuje. Nie biegam bo również się boję. Niedawno podjęłam chęć jazdy na rowerze do pracy. Chciałam rozpocząć jakąś konkretną dietę, jednak nie wiem jak się za to zabrać. Bardzo proszę o pomoc...
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,

Najlepsze efekty odchudzania uzyskuje się łącząc aktywność fizyczną z dietą.

Aby odpowiednio " ustawić" dietę należy poznać nawyki żywieniowe, dlatego też wymagana jest chociaż jedna wizyt u dietetyka.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, i chociaż parę wskazówek wprowadzić w życie:
portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania
http://portal.abczdrowie.pl/efektywne-odchudzanie

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

0

Po poważnej kontuzji kolana wysiłek fizyczny jest rzeczywiście ograniczony i to lekarz prowadzący powinien doradzić, na jaki wysiłek może sobie Pani pozwolić. Schudnąć można zdrowo i dobrze zmieniając swoje nawyki żywieniowe i stosując zasady zdrowego żywienia. Najważniejsze jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie w odstępach 3-4h. Dzień zawsze zaczynamy od śniadania a ostatni posiłek jemy na 2,5-3h przed snem. Zdrowa dieta powinna obfitować w produkty zbożowe pełnoziarniste - ciemne pieczywo, kasze, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty. Ważne w diecie są również warzywa zwłaszcza jedzone w formie surowej - dają poczucie sytości, dostarczają witaminy, składniki mineralne oraz błonnik a także owoce. 1-2 razy w tygodniu w jadłospisie powinna wystąpić ryba oraz nasiona roślin strączkowych. Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż płynów, 2 litry płynów nie niosących kalorii to minimum, które powinno się spożywać. Z diety należny wykluczyć żywność wysoko przetworzoną, przekąskową, fast food oraz słodycze. Wprowadzenie tych zasad na pewno pozwoli Pani zrzucić zbędne kilogramy, ważne jest żeby zasady te stosowane były już zawsze a nie tylko do momentu uzyskania pożądanej wagi. Proszę spróbować. Pozdrawiam, dietetyk Monika Majcher-Lipiejko

0

Witam. Proponuje dwie wizyty jedna u dobrego dietetyka, który wskaże konkretna dietę dopasowaną do Pana obecnej sytuacji. Nie wato samemu zastanawiać się czy mogę jeść to czy tamto. 15 kg to nie dużo, ale przy nieracjonalnej diecie można po prostu się wyniszczyć. Druga wizyta u fizjoterapeuty, który wskaże aktywność fizyczną, która można uprawiać, bez szkody dla zdrowia i kolejnej kontuzji.

0

Witam serdecznie,

Aktywność fizyczna stanowi 30% sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę, ale nie zawsze możemy sobie na nią pozwolić. Różnego rodzaju kontuzje mogą nas ograniczać jednak zachęcam do ruchu w miarę możliwości Jeżeli jazda rowerem lub długie spacery nie wpływają na stan kolana to proszę kontynuować. Jeżeli chodzi o dietę to w tym momencie ciężko jest mi polecić konkretny jadłospis i wskazówki. W tym celu musiałabym zebrać od Pani wywiad żywieniowy i zdrowotny, poznać dokładniej Pani styl życia itp. Dieta powinna być dostosowana do Pani potrzeb, preferencji żywieniowych i ustalona według dziennego zapotrzebowania energetycznego. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana ustaleniem indywidualnego jadłospisu zachęcam do kontaktu. Ważne aby posiłki były spożywane regularnie (5 posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h), bez dodatkowego dojadania pomiędzy wyznaczonymi godzinami. Nie można pomijać żadnego z posiłków, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników.
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie. Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Dieta nie może kojarzyć się z głodówką a stać się zdrowym stylem życia.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak schudnąć, jeśli w aktywności fizycznej przeszkadza kontuzja kolana

Słodycze są moją zmorą dnia powszedniego. Ogromny wstyd się przyznać, ale nie potrafię przeżyć bez nich dnia. Jestem po ciązy. W wieku 24 lat, przy wzroście 158, ważę 70kg. Dodatkowo studiuję, mam 7 miesieczne dziecko i jest zbyt cięzko zabrac się za większy wysiłek fizyczny, przeszkadza w tym również przebyta kontuzja kolana. Zazwyczaj nie mam czasu, by jadać regularnie. Czy istnieje dieta która byłaby w stanie mi pomóc? Lubię głównie owoce, produkty mleczne. Błagam o jakąkolwiek pomoc...
ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam
Tendencje w kierunku sięgania po słodycze są bardzo częstym problemem, który jednak możemy skutecznie ominąć, wybierając zdrowsze desery. W chwili pokusy sięgnięcia po słodką przekąskę, warto zastępując ją świeżym owocem, samodzielnie przyrządzoną sałatka owocową, jogurtem z owocami, migdałami i orzechami lub koktajlem (np. jogurt naturalny/mleko+banan+mrożone maliny).
Warto również postarać się uregulować spożycie posiłków i zwiększyć ich ilość. W ten sposób metabolizm ureguluje się, a chęć podjadania będzie mniejsza.
Polecam również wybieranie pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego nabiału oraz wzbogacanie codziennego jadłospisu w świeże i gotowane warzywa.

0

Chęć na słodycze jest spowodowana najczęsciej brakiem regularnych posiłków i wynikającym z tego aktu głodem, który najłatwiej i najszybciej zaspokoić ,,czymś słodkim". Jest to też poprostu przyzwyczajenie, nawyk, który musi Pani przezwyciężyć. Aby nie ulegać pokusie musi Pani po piewrsze nie chodzić głodna, czyli jeść regularnie ok 4-5 posiłków dziennie, co 3-4 h, w tym 2-3 razy dziennie spożywać owoce, które tak Pani lubi. Po drugie nie może Pani kupować i robić zapasów słodyczy, gdyż mając świadomość, że są one pod ręką będzie tylko kwestią czasu, kiedy Pani je zje.

0

Witam. Problem słodyczy nie jest obojętny dla sylwetki i zdrowia. Warto podkreślić, że słodkości dostarczają duże ilości energii, a niewiele składników odżywczych – są więc źródłem tzw. pustych kalorii. Jest jednak wiele sposobów, aby uniknąć podjadania słodyczy, a do tego zdrowo jeść i chudnąć.
Przede wszystkim jedz 5 małych posiłków w ciągu dnia – poziom cukru będzie na stałym poziomie, dzięki czemu nie będziesz miał/a ochoty na spożywanie słodyczy. To wcale nie jest takie trudne – wystarczy zawsze w domu jeść śniadanie, pamiętać o tym, aby w torebce mieć orzechy, świeże/suszone owoce czy jogurt naturalny, które świetnie sprawdzają się na przekąskę. Obiad można gotować 1 na 2-3 dni, na kolację możesz jeść zupę i tak sami gotować ją 1 na 2 dni. Zrób listę łatwych i szybkich dań, planuj co zjesz następnego dnia, a regularne odżywianie wejdzie Ci w nawyk.
Nie rezygnuj całkowicie ze słodkich rzeczy – raz na tydzień (wybierz stały dzień) zjedz kawałek ciasta (domowej roboty!) lub gorzką czekoladę bez tłuszczy utwardzanych.
Dbaj o wartościową i urozmaiconą dietę. Nie może w niej zabraknąć węglowodanów złożonych – pełnoziarnistych produktów zbożowych i warzyw; a także owoców. Ograniczenie zdrowych źródeł cukru może tylko zwiększyć chęć na sięganie po słodycze obfite w cukry proste. Poczytaj również o tym jak powinna wyglądać Twoja dieta http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania Pamiętaj także, aby ćwiczyć około 3 razy w tygodniu po minimum 30-40 minut - proponuję pływanie, które nie jest tak obciążające dla stawów i kolan jak inne dyscypliny. Jeśli wprowadzisz te zalecenia powinnaś odnieść swój cel - pamiętaj jednak, żeby nie stosować popularnych diet, które mogą Ci tylko zaszkodzić! Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Krwiak po kontuzji kolana

Witam. Upadłam na kolano i zrobił mi się krwiak, ściągnięto mi 30 ml krwi i założono longetę. Po dwóch dniach znów ściągnięto mi 30 ml krwi i dalej ta sama longeta, co dalej dlaczego zbiera się krew ?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Lek. Jacek Ławnicki
98 poziom zaufania

Witam!
Obecność wysięku jest skutkiem odniesionego urazu. Proszę stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty