Jak się odżywiać, aby móc przytyć?

Witam serdecznie! Nie owijając od razu przejdę do meritum mojego pytania. Mam skończone 18 lat. Przy wzroście 183 (wzrost od jakiegoś czasu ustabilizowany) ważę tylko 61 kg. Wykonywałem badania, aby wykluczyć wszelkie problemy zdrowotne. Jadam normalnie, nie stosuję żadnych diet, mam bardzo szybką przemianę materii. Nie mam żadnych nałogów. Mam więc pytanie do specjalistów abczrowie.pl jak powinienem się odżywać by móc przytyć i wyglądać jak normalny człowiek? Usatysfakcjonuje mnie każda odp. :)

Pana BMI znajduje się niedaleko od normy, nie ma zatem powodów do obaw jeżeli Pana masa jest wynikiem naturalnego stanu rzeczy. Jeżeli chce Pan przybrać na masie to pierwsze pytanie na jakie należy odpowiedzieć to czy ma to być masa tkanki tłuszczowej czy też masa mięśniowa. Jeżeli to pierwsze to musi Pan zadbać o dietę wysokokaloryczną, która pozwoli na wykreowanie nadwyżki energetycznej umożliwiającej odkładanie tkanki tłuszczowej. Chęć zwiększenia masy mięśniowej to zupełnie inna sprawa, gdyż wymaga nie tylko odpowiedniej diety, ale także ćwiczeń, które podziałają stymulująco na mięśnie. Najlepszy efekt osiągnie Pan udając się do dobrego specjalisty (dietetyka), który w oparciu o Pana parametry składu ciała, historię dietetyczną oraz zakreślone cele dobierze najlepszy dla Pana sposób postępowania. Życzę powodzenia.

Witaj,
powinieneś
- wybierać produkty z wysoko wartościowym białkiem. Są to: mięso ze zwierząt rzeźnych oraz drobiu, ryby i przetwory mleczne, ze zwróceniem uwagi na żółte sery
- włączyć do diety owoce wysokokaloryczne, jak banany, awokado, winogrona
dostarczać organizmowi wodę mineralną i soki owocowe. Zrezygnować z napojów gazowanych i nektarów, które mają dużo konserwantów
- połowa zapotrzebowania energetycznego organizmu pochodzi z węglowodanów. Dlatego należy wykorzystać dużą gamę produktów mącznych, w tym pieczywo z różnymi dodatkami, np. miodu, nasion (pumpernikiel)
- z tłuszczy należy wybierać oleje, oliwę, masło;
- stosować jako przegryzki kaloryczne orzechy, nasiona słonecznika, suszone owoce, np. rodzynki, daktyle. Można też pić Nutri-drinki, które kupuje się w aptece (bez recepty). W jednej buteleczce jest pełnowartościowy posiłek.

Pozdrawiam
jarnuszewska.dobrydietetyk.pl