Jak skutecznie leczyć depresję u 39-latka?

Od kilku lat (około 4 lat) leczę się z powodu depresji. Przyjmowałem już różne leki i raczej mam wrażenie, że nie pomogły zbyt wiele. Ciągle odczuwam chroniczne zmęczenie, brak energii, spowolnienie w wykonywaniu nawet niezbyt skomplikowanych czynności, spowolnienie w myśleniu, problemy z koncentracją a także spadek zainteresowania seksem. Poziom testosteronu wyszedł 3,16 ng/ml przy normie od 1,75 ng/ml do 7,81 ng/ml. Mam 39 lat. Chciałem, aby lekarz przepisał mi testosteron w żelu, aby podjąć próbną terapię jego uzupełnienia, ponieważ to ciągłe zmęczenie i brak energii bardzo obniża jakość życia. Dlaczego tak niechętnie lekarze podchodzą do przepisywania testosteronu w sytuacji, gdy leki przeciwdepresyjne nie pomagają??? Depresja może być przecież wynikiem niskiego poziomu testisteronu? Przynajmniej tak wynika z wielu artykułow zamieszczonych w literaturze medycznej.

Ważny PACJENT, stan ogólny i neurologiczny,nastrój, inne schorzenia, obciążenia, stosowane leki, Wyniki badań. Konieczna pełna konsultacja z pełną dokumentacją , Pozdrawiam

Witam Pana, depresja może mieć wiele przyczyn, a leczy się ją nie tylko farmakologicznie. Bardzo skuteczna jest psychoterapia. Aby zlecić terapię hormonalną, lekarz musi mieć do tego podstawy medyczne, aby nie rozregulować systemu hormonalnego w organizmie. Natomiast poziom testosteronu u Pana mieści się w normie – jest mniej więcej w jej połowie. Prowadziłam terapię wielu pacjentów z depresją a przyczyny depresji u nich były różne, np. przewlekła trudna sytuacja rodzinna, eksploatujący styl życia, przewlekłe zmęczenie lub niedobory w diecie. To może dziwić, ale niedobory różnych składników odżywczych (np. białka) mogą prowadzić do niedokrwistości a tym samym do chronicznego zmęczenia, apatii, obniżonego libido, słabszej koncentracji i wydolności organizmu. Warto zatem sprawdzić, najlepiej z pomocą dietetyka, czy odżywienie jest prawidłowe. Dokładny wywiad z pacjentem pomaga znaleźć przyczynę problemu i dopasować odpowiednią terapię – psychologiczną, farmakologiczną, hormonalną, czy związaną z dietą. Więcej o leczeniu depresji napisałam na mojej stronie psycheefekt.pl – na blogu – zachęcam do lektury.