Jak skutecznie leczyć lęki u młodej osoby?

Witam Wczoraj byłem u psychiatry w Warszawie opowiedziałem jej, co mi się przytrafiło w życiu (przemoc psych. fiz. w dzieciństwie) i z czym się zmagam teraz, czyli lęki strach przed wyjściem z domu przygnębienie 1-2 razy w miesiącu wybuchy złości, podenerwowanie kłopoty z koncentracją i pamięcią zamkniecie w sobie powiedziałem, że nie wychodzę od 1, 5 roku z domu tylko może z kilka razy. Ale teraz zacząłem od 5 dni wychodzić i czuje, że te lęki znikają pomału i nie wiem czy sama psychoterapia by mi nie wystarczyła, bo po rozmowie z nią poczułem się pewniejszy siebie. Ona przepisała mi Mazarin 10 mg spytałem czy się nie obejdzie bez tego i czy na samo psychoterapie bym mógł powiedziała, że jak tyle nie wychodziłem to mogą pojawić się lęki. Co o tym myślicie? Bo wolałbym nie brać tych leków boje sie skutków ubocznych i w ogóle i czy psychoterapia by pomogła mi z tego wyjść? Przed chwilą też wyszedłem do sklepu po małe zakupy niby już prawie ciemną, ale nie miałem jakiś silnych lęków. Pozdrawiam

Witam, ma Pan duży bagaż trudnych doświadczeń, które aktualnie dają opisane przez Pana objawy. Traumy i ich skutki w funkcjonowaniu w życiu dorosłym leczy się psychoterapią. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, to wpływa ono na objawy, głównie poprzez obniżenie napięcia, co pomaga w funkcjonowaniu, natomiast długotrwały i skuteczny efekt osiąga się przepracowując trudnosci i traumy na psychoterapii. Pozdrawiam.

Jak najbardziej, psychoterapia jest skutecznym narzędziem w walce z zaburzeniami lękowymi. Niestety jest to długi proces, w trakcie którego bywają lepsze i gorsze chwile. Dzięki lekom można uzyskać szybszą redukcję objawów, co ułatwia za równo funkcjonowanie pacjenta jak i przebieg psychoterapii,