Jak skutecznie leczyć nerwicę lękową u 22-latka?

Witam mam 22 jestem meżczyzna od 3 lat choruje na nerwice lekowa, lecze sie ale z kazdym dniem czuje sie coraz gorzej .Mysli o smierci towarzysza mi codziennie i do tego duze zmeczenie. Boje sie isc do pracy bo mam wrazenie ze do zadnej sie nie nadaje a jak juz pojde to zaraz chce wracac do domu ,boje sie ludzi i ogolnie boje wychodzic z domu poniewaz boje sie ze cos mi sie stanie. Caly czas chce mi sie plakac i do tego dochadza natrectwa ktore musze robic co chwile. Mam wrazenie ze nikt mnie nie rozumie ,ze jak sie czuje okropnie a do tego dochodzi prawie zerowa samoocena oraz bardzo slaba koncetracja i pamiec . Nie wiem juz co ze soba zrobic , coraz czesniej dochodza mysli zeby ze soba skonczyc i miec spokoj poniewaz zmeczony jestem tym ciaglym strachem, natrectwami oraz denerwowaniem sie na wszystko.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Przypadłość, o której Pan pisze kwalifikuje się by być pod stałą opieką specjalisty. Aby poprawić swój komfort życia powinno się przyjmować przepisaną farmakoterapię oraz uczestniczyć w psychoterapii, a nawet w terapii grupowej.

Nerwica lękowa choroba, w której występują zaburzenia emocjonalne z towarzyszącymi objawami somatycznymi. Jest to stan przewlekły z okresowymi momentami poprawy.

Do głównych objawów tego zaburzenia należą między innymi: zmęczenie, ból głowy, brzucha, nerwowość, problemy z oddychaniem, bezsenność oraz zawroty głowy.

Powszechny lęk przed ludźmi, różnymi miejscami, czy czynnościami może wynikać z niedoboru witamin z grupy B, magnezu oraz z niewłaściwej gospodarki glukozą.

Problemy emocjonalne z dzieciństwa oraz przeżyta trauma może skutkować nasileniem się nerwicy lękowej w życiu dorosłym. Przeżywany lęk nie ma konkretnych przyczyn, strach o swoje zdrowie i życie nie pozwala normalnie funkcjonować i zakłóca to życie zarówno osobiste jak i zawodowe.

Proponujemy konsultację z psychologiem oraz lekarzem psychiatrą w celu dobrania odpowiedniej farmakoterapii oraz dostosowanej psychoterapii. Bardzo ważne jest odnalezienie przyczyny tych dolegliwości, aby mogło to zaowocować polepszeniem stanu zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-nerwica-natrectw

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Drogi Autorze,

bez wątpienia trudności z którymi mierzysz się każdego dnia są niezwykle wymagające i angażują Cię w sposób bardzo silny. Opisujesz je jako złożone i silnie wpływające na Twoje życie. To zrozumiałe, że czujesz tak wiele trudnych emocji. Radzenie sobie w tym wypadku wymaga ogromnej siły oraz zaangażowania. Nie dziwnym jest zatem to, że brakuje Ci energii, aby wykonywać inne czynności takie jak praca czy budowanie relacji. Twój organizm stara się ze wszystkich sił przetrwać każdy dzień, co nie jest proste. Wkładasz ogrom pracy w to przetrwanie. To bardzo, bardzo dużo!

Zastanawiam się co ukrywa się pod pojęciem "leczenia"? Czy jest to psychoterapia czy tylko farmakoterapia? Jeśli obejmuje to tylko i wyłącznie kwestie leków, to aby móc poradzić sobie z tym problemem, należy pomyśleć również nad wsparciem psychologa lub psychoterapeuty. To ważne, aby rozpracować co takiego się działo i dzieje w Twoim życiu, że pojawiają się wszystkie te trudne objawy.

Bardzo dobrze, że widzisz to co się dzieje i starasz się działać najlepiej jak potrafisz. Warto dać sobie pomóc w tym wypadku!

Życzę Ci mnóstwo siły!

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610