Jak sprawdzić ciśnienie oczu i co może być powodem jego nieprawidłowości

Witam serdecznie. Jestem 23 letnia kobieta.Prawie rok temu przy zwykłej wizycie przy dobieraniu nowych okularów okazało się, że mam wysokie ciśnienie oczne oko lewe i prawe 30 i 28. Od razu kazano skonsultować się z lekarzem. Wiec trafiłam do specjalisty i Pani doktor zrobiła większość badań. Pole widzenia, oct, pachymetrie, gonioskopie i na podstawie wyników stwierdziła jaskre przepisala krople Xaloptic po których cisnienie nie spadło. Wystepowaly silne bile oka, klucia. Następnie dostałam krople Xalatan po których cisnienie się obnizylo, ale również nie wiele. Pole widzenia niezbyt na jednym i drugim oku 1/3 oka zajęta czarna plama. Na Oct jedynie napisane OP 2/8 OL 2/8 to było napisane przez lekarza wykonującego oct. Ogólnie doktor była przerażona wynikami w moim wieku i odesłała mnie do znajomego który specjalizuje się w jaskrze do kiliniki. A więc dwa dni później byłam u kolejnego lekarza. Ponownie zrobiliśmy wszystkie badania i wyszło. Ciśnienie juz mniejsze op 21 ol 22 Pachymetria OP 574 OL 575 Gonioskopia D 40 q 0 PTM Odcinek przedni: rogowki przezierne o niewielkiej średnicy Drobne naczynia krwionośne w rąbka Komory przedni głębokie Soczewki przezierne Dno oka: tarcze nerwu 2 niewielkie o malych wnekach, bez cech uszkodzenia jaskrowego Naczynia i plamki w normie OP i OL na obwodzie od góry i dołu degenerację szroniaste z tworzącymi się otworami. Oct RNFL - obustronie obnizona grubosc warstwy rnfl, najwyraźniej od góry i dolu i oku lewym i prawym. Hrt - obustrnie prawidłowe Tak właśnie przeszłam laserowanie siatkowki na jednym i drugim oku bo dużo tych zmian było i lekarz zdziwiony jaka jaskra jak jednak siatkowka.. Pół roku po laserowaniu byłam na wizycie rowniez te same badania. Ogólnie wszystko podobnie do tamtych wyników z tym ze w oku lewym znowu podejrzenie tworzącej się trakcji do obserwacji narazie. Ale cisnienie w oku wyższe znowu op 25 ol 21 pomimo codziennego brania kropli od 11 miesiecy ... ból lewego oka klucia dalej są... oct bez zmian Hrt również. Wspomnę ze mam stwierdzona u tego okulisty wadę na oku lewym i prawym -3,0 i -3,0 dodatkowo dalej po laserowaniu mam ptaszka takiego latającego okropny swiatlowstret od dawna. Bóle tego oka lzawienie, niskie ciśnienie tetnicze, często problem z rownowagą, zimne dłonie i stopy od zawsze. Aktualnie nie wiem co robić dwóch dobrych okulistow jeden przeczy drugiemu... Pole widzenia robiłam dwa razy i bardzo podobne do pierwszego jedynie w oku prawym lepiej trochę. . Czy pójść do trzeciego okulisty żeby to jakoś zebrał do końca? Nie wiem czy potrzebnie jestem leczona kroplami. Ogolenie lekarz powiedzial ze jaskry jeszcze nie stwierdzi ale jeżeli jest to barwnikowa ponieważ mało mam czegoś tam.. i jedynie co zostanie nie laser a operacja bo laser nie powodzi się. To niby nie mam a jednak może mam? Nie wiem co myśleć o tym wszystkim proszę o pomoc gdzie się udać i co zrobić jeszcze z tym wszystkim. Pozdrawiam Agnieszka

Witam.kropkę brać ba ma Pani nadciśnienie oczne na pewno. Pole widzenia warto powtarzać co 6 mcy. Diagnoza co do podejrzenia jaskry wydaje się słuszna sądząc po tym jskie ma Pani problemy z krazeniem. Warto zrobić Holter RR żeby potwierdzić JNC. Pole!!!!! Krople powinny obniżać do Tp docelowego tj25-3Hg uwzględnia CCT i ile spada tylko do 19 czyli kolejne 3 mm.to nadal jest za dużo. Powinno być 30 % mniej niż wyjściowe bez leków. Problemy z siatkówka są tylko zbiegiem okoliczności. Nie operowac oczu.pozdrawiam serdecznie