Witam,
z Pani słów wynika, że Pani styl żywienia jest bardzo prawidłowy. Cieszy mnie poważne podejście i chęć mądrego działania :-)
Myślę, że podstawą dalszego spalania tłuszczyku z niektórych miejsc ciała będzie sport. W pogodni za zrzuceniem dodatkowych kilogramów stanowczo nie polecam kolejnych cięć kalorii, ze względu na młody wiek oraz możliwość spowolnienia przemiany materii. Nie dopuśćmy, by organizm zaczął się bronić przed dietą "chomikowaniem" energii na później, przez co trzeba będzie wciąż obniżać i obniżać kaloryczność diety.
Tak więc polecam wysiłek fizyczny (warto rozszerzyć i urozmaicić gamę dyscyplin, a więc i mięśni w nie zaangażowanych). Na naszej stronie znajduje się wiele filmików z ćwiczeniami, można tez wybrać się na fitness po poradę, podpatrzeć jakie ćwiczenia wykonywać choćby i w domu.
W przypadku Pani parametrów oraz wyższej aktywności fizycznej, Pani zapotrzebowanie kaloryczne sięga prawie 2000 kilokalorii.
Jesli chodzi o żywienie: bardzo proszę uważać, by nie było ono schematyczne i mało urozmaicone. Niech na talerzu będzie bardzo różnorodnie i kolorowo, będzie to gwarancją dobrego humoru i całej gamy witamin. Mam nadzieję, że nie zapomina Pani również o dobrym smaku i radości płynącej z jedzenia, nie podchodzi zbyt rygorystycznie do jedzenia i nie głoduje :-)
Małą podpowiedzią niech będzie piramida zdrowego żywienia, proszę sprawdzić, czy stosuje się Pani do niej i nie zjada za mało - trochę się tego obawiam...
- produkty zbożowe - codziennie w Pani diecie powinno pojawić się 5 porcji produktów zbożowych; będa to: pieczywo pełnoziarniste (pełnoziarniste to nie znaczy ciemne, które zwykle jest barwione przez producentów pragnących zwabić osoby zainteresowane zdrowym odżywianiem się), grube kasze, brązowy ryż, makaron z mąki durum, nie rozgotowany ---> produkty te wnoszą węglowodany złożone oraz błonnik (energia, szczególnie ważna w przypadku wysiłku fizycznego, uczucie sytości, regulacja pracy jelit) oraz wielu witamin i skłaników mineralnych.
- 4 lub więcej porcji warzyw (do kanapek, jako surówka obiadowa, w postaci samodzielnego dania np. warzyw na patelnię z serem żółtym, przygotowanych na patelni teflonowej bez tłuszczu)
- 2 - 3 porcje owoców, przy czym jedną nazwiemy spory owoc (brzoskwinia) / 2-3 miejsze (śliwki) / garść drobnych (czereśnie)
- 2 porcje produktów mlecznych (1 to: kubeczek jogurtu, maślanki, kefiru, szklanka mleka, 2 plasterki sera żółtego, duży plaster białego)
- 1 porcja mięsa (drób, indyk, chuda wołowina, cielęcina, ale również chuda wieprzowina od czasu do czasu) /ryby (bardzo zalecana!) oraz fasoli, soi, grochu
Prosze również pamiętać, o niezbędnych tłuszczach i nie rezygnować z nich zupełnie! Jednak powinny być to tłuszcze z ryb morskich, oleje i margaryna.
Z częściej popełnianych błędów:
- prosze nie omijać kolacji, organzim nie może głodować przez wiele godzin. prosze ją spożywać ok. 3-4 godzin przed pójściem spać
- dziennie organizm potrzebuje 5 posiłków (głównych: śniadania, obiadu i koalcji oraz mniejszych, przekąskowych: II śniadania oraz podwieczorku), prosze nie omijać żadnego z nich!
- uwaga na tłuszcze ukryte: w ciastkach kruchych, wafelkach, kupnych sosach, tłustym mleku i prod. mlecznych, salami, kiełbasach, parówkach - wszystko co sprasowane i zmielone i o nieznanym nam składzie
- miód to też cukier; jego ukryte źródła to prócz kolorowych napojów gazowanych - zjadane w większych ilościach (bo wydają się bardzo zdrowe i jako takie są reklamowane) mleczne napoje i jogurty owocowe, często bardzo dosładzane, płatki śniadaniowe reklamujące się jako fit
Bardzo bym prosiła o zastanowienie się, jak wygląda Pani dieta i napisanie, czy podobnie do wskazówek, czy też inaczej. Trochę się martwię, czy nie podchodzi Pani zbyt rygorystycznie do swojej "diety", podczas gdy w Pani przypadku jest zbędna, a określone cele (np. zgrabniejsze nogi) można osiągnąć poprzez ćwiczenia oraz nie przejadanie się. (Jednak takie zasady jak unikanie fast foodów i słodyczy zawsze wychodzą na dobre)
Pozdrawiam ciepło!
Ula Bieniek
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak stracić 6kg i by nie wróciło. – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Jak zgubić zbędne kilogramy? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Czy mam nadwagę? Mam lat 28, wzrost 154 cm i ważę 60 kg. Jak skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Czy moja dieta jest odpowiednia? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Jak pozbyć się zbędnych kilogramów zdrowo i na stałe, studiując i mieszkając w akademiku? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Jestem matką i ważę 112 kg, co robić? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Jaka skuteczna dieta przy niedoczynności tarczycy? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Jak tu schudnąć? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Jak zdrowo schudnąć przy astmie i zaburzeniach miesiączkowania? – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska
- Jak skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej z brzucha? – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
artykuły
Dlaczego roczniak nie powinien jeść jak dorosły? Mamy odpowiedź
Twoje dziecko zdmuchnęło pierwszą świeczkę z urodz
3 najważniejsze fakty dotyczące żywienia rocznego dziecka. O tym musi wiedzieć każdy rodzic
Artykuł sponsorowany Nutricia Dziecko, które ukoń
Dieta matki karmiącej - jadłospis, suplementy diety
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywieni