Jak szybko zrzucić 6 kg?

Mam 16 lat i ostatnio doznałam dużego skoku wagi. W zaledwie 2 miesiące przytyłam 6 kg. Jak to zdrowo i w miarę szybko zrzucić ? Dodam, że mam wzdęty i odstający brzuch. Nie rozumiem czemu tak się stało, ponieważ nie odżywiam się źle..nie piję napojów gazowanych, nie jem chipsów, fast-foodów, czekoladę także ograniczam. Proszę pilnie o pomoc.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Należałoby wspólnie z dietetykiem przeprowadzić szczegółową analizę dotychczasowego jadłospisu oraz stylu życia i poszukać w nim przyczyn gwałtownego wzrostu masy ciała. Istnieje również prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń hormonalnych, które sprzyjają przyrostowi masy ciała - w tym celu dobrze byłoby zrobić badania w kierunku poziomu hormonów tarczycy oraz hormonów płciowych.

Witam serdecznie, jeśli faktycznie czuje Pani, że nic nie przeskrobała to warto by było zrobić dokładne badania krwi wraz oznaczeniem hormonów tarczycy oraz glukozę, aby wykluczyć niedoczynność tarczycy czy cukrzycę.
Warto by było, aby pisała Pani co dokładanie Pani dziennie spożywa przez tydzień i obiektywnie oceniła, czy dieta sama dieta i brak ruchu nie przysporzyły Pani dodatkowych kilogramów.
Aby stracić na wadzę wystarczy jeść 5 posiłków dziennie i codziennie chodzić na godzinny spacer. Domyślam się, że również warto by było porozmawiać z Pani mamą, ponieważ to pewnie ona głównie gotuje w domu. W razie pytań chętnie spotkam się z Panią, oraz Pani mamą na konsultacji w moim gabinecie. Tel. 600 435 344

Witaj, przede wszystkim należy znaleźć przyczynę tak nagłego wzrostu masy ciała. Czy w ostatnim czasie nie zaczęłaś brać nowych leków? Czy byłaś narażona na silny stres? A może stałaś się senna, włosy zaczęły Ci wypadać, pojawiły się problemy z jakością skóry? Koniecznie trzeba udać się do lekarza, ponieważ przybieranie na wadze jest efektem jakichś zaburzeń, do których doszło w organizmie.
Co do diety - podstawą jest odpowiednie nawodnienie organizmu - pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie (najlepiej wody wysokozmineralizowanej, bogatej w wapń oraz magnez - wapń sprzyja odchudzaniu).
Jadaj regularnie - odstępy między posiłkami nie mogą być większe niż 3,5 godziny.
Śniadanie jedz w ciągu 1 godziny od wstania z łóżka, nigdy nie wychodź z domu bez pierwszego śniadania, a kolację jedz między 18 a 19.
Na śniadanie jedz produkty mleczne (twarożki, serki), ryby (np. sardynki), jajka, ewentualnie wędliny z dodatkiem sporej porcji warzyw (ok. 100-150g) oraz pieczywa (1-2 kromki).
Kolację jadaj natomiast jarską - kasza z warzywami, ryż z warzywami lub owocami.
Nie jedz na noc mięsa ani jajek.
Używaj oliwy z oliwek i oleju rzepakowego. Jeżeli używasz oleju słonecznikowego - zrezygnuj z niego.
Jedz 1 garść orzechów dziennie (nieprażonych i niesolonych).
Staraj się nie jadać produktów z mąki pszennej - wybieraj chleb żytni.
Unikaj produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy lub utwardzony tłuszcz roślinny (inaczej tłuszcz roślinny lub częściowo utwardzony tłuszcz roślinny).
I co najważniejsze - obserwuj siebie - po jakich produktach pojawia się wzdęcie? Gdy je namierzysz, po prostu wyeliminuj je z diety.
Jednakże najlepiej udać się do specjalisty, który ułoży indywidualny plan żywieniowy dla Ciebie. Być może zaproponuje również odpowiednią suplementację. Pozdrawiam