Jak teraz prawidłowo wziąć tabletki l?

Dzień dobry! Biorę pierwsze opakowanie tabletek vines (24 4) miałam sytuacje ze w 15 dniu stosowania popijałam tabletkę napojem i nie jestem pewna czy połknęłam ta 15 tabletkę czy „wyplułam” do napoju i następnego dnia zażyłam 16 tabletkę po dwóch dniach dostałam brązowego plamienia ( nie współżyłam od tygodnia ) Jak mam postąpić w takiej sytuacji jeśli dla bezpieczeństwa założymy ze nie wzięłam tej 15 tabletki? Brać opakowanie do końca i po 4 dniach zacząć nowe? I czy działanie antykoncepcji w tym przypadku jest skuteczne?
KOBIETA, 21 LAT 2 tygodnie temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

pominięcie tabletki antykoncepcyjnej z trzeciego tygodnia stwarza ryzyko, że antykoncepcja nie zadziała tak jak powinna. Konieczne jest więc odpowiednie postępowanie opisane w ulotce dołączonej do tabletek przez producenta.

Jeśli poprzednie tabletki przyjmowane były o czasie, to powinna Pani przyjąć jak najszybciej pominiętą tabletkę, nawet jeśli oznaczałoby to przyjęcie dwóch pigułek w jednym czasie. Następnie należy kontynuować przyjmowanie tabletek aktywnych, pominąć tabletki placebo i od razu rozpocząć kolejne opakowanie tabletek bez robienia jakiejkolwiek przerwy. Nie ma Pani jednak pewności co do przyjęcia lub pominięcia tabletki, dlatego ciężko jest określić jakiekolwiek ryzyko.

Ponadto brązowe plamienia nie muszą być związane z ewentualnym pominięciem tabletki. Taki objaw pojawia się również na skutek przyjmowanych hormonów, zwłaszcza na początkowym etapie.

Odpowiedzi na podobne pytania znaleźć można tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-15-tabletki-antykoncepcyjnej, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-15-tabletki-antykoncepcyjnej-a-dodatkowe-zabezpieczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty