Jak to możliwe, że po tylu latach zdiagnozowano u mnie tę chorobę?

Witam Od 5 lat korzystam z psychoterapii, ze względu na zaburzenia lękowe i okresowo depresyjne I wlasnie wczoraj dopiero po tak dlugim czasie dowiedzialam się od terapeutki, ze nam strukturę borderline... Jeszcze 1, 5 roku temu twierdziła, ze nie mam tego typu osobowości( czy struktury) Jak to możliwe, ze dopiero po 5 latach postawiono mi taką diagnoze? Czy teraz w obliczu nowej diagnozy terapeutka może odmowic mi pomocy? Zaufalam jej.. A teraz boje się, ze oznajmi mi , ze rezygnuje, bo nie umie mi pomóc...Probowalam pytac ją o to ale milczala. Jestem tym wszystkim załamana Proszę o pomoc Anna lat 45

Dzień dobry!

Może zdarzyć się tak, że objawy diagnostyczne ujawnią się w czasie trwania psychoterapii. I dopiero po wieloletniej pracy dojdziemy do przyczyny naszych trudności.

Warto jednak pamiętać, że wszelkie diagnozy medyczne stawiane są przez lekarza psychiatrę na podstawie przeprowadzonych przez psychologa testów psychologicznych. Czy miała Pani wykonywaną odpowiednią diagnostykę? Czy psychoterapeuta przeprowadzał test? Czy jest to jedynie jego hipoteza? Jeżeli nie odbyła się diagnostyka to dobrym pomysłem byłaby wizyta u lekarza psychiatry, który po wywiadzie skieruje Panią do psychologa na odpowiednie testy, by sprawdzić trafność hipotezy Pani psychoterapeuty (jeżeli będzie ją podzielał).

Co do odmówienia leczenia to tak, psychoterapeuta może odmówić dalszej współpracy jeżeli nie czuje się kompetentny do jej podjęcia. Warto wtedy zapytać kogo innego by polecił w Pani okolicy zamieszkania. Jeżeli miałaby Pani jeszcze jakieś pytania to zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie!