Jak utrzymać dobre relacje z partnerem chorując na nerwicę?

Pytanie do psychologa.Choruję na nerwicę,ostatnio od kilku mies na przewlekłe zapalenie zatok z ciągłym bólem,doszedł ból ucha,na chorobę uchyłkową,mam 41 lat i ostatnio kogoś poznałam,cieszę się,ale jestem przerażona,czy dam radę z kimś być,bo mam tyle problemów ze zdrowiem.Czekam na terapię(za rok),stać mnie tylko na nfz,jestem biedna,mam niepelnospr siostry.Boję się że ten związek nie wytrzyma tylu problemów albo ja umrę - jak poradzić sobie z takim lękiem,by na początku nie uciec z relacji?

Dzień dobry!

Trudno udzielić na Pani pytania satysfakcjonującej odpowiedzi w kilku zdaniach, bez możliwości bezpośredniej rozmowy. Jeśli czuje Pani, że przeżywane przez Panią lęki nie pozwalają Pani wejść w relacje, na których Pani zależy, najlepszym rozwiązaniem byłoby poszukać możliwości podjęcia psychoterapii, nie czekając kolejnego roku. Zachęcam do systematycznego kontaktowania się z kilkoma poradniami współpracującymi z NFZ, by sprawdzić, czy nie zwolniły się terminy u psychologa.

Być może doraźnie pomocą dla Pani byłoby zgłoszenie się na kilka konsultacji psychologicznych, by zająć się jedynie lękiem, który Panią niepokoi.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
[url=https://www.psychoterapiakompas.pl]https://www.psychoterapiakompas.pl[/url]
[url=https://www.psychoterapiakompas.pl/blog]https://www.psychoterapiakompas.pl/blog[/url]

Witam,

rozumiem, że oczekuje Pani na terapię, jednak nic nie wspomina Pani o farmakoterapii - forma leczenia zaburzeń psychicznych, pomogłaby Pani przetrwać ten czas, w tym celu wskazana jest konsultacja psychiatryczna, w Poradni Zdrowia Psychicznego NFZ.
Relacja z mężczyzną może być wsparciem dla Pani, proszę odizolować się od swoich problemów i próbować skupić uwagę na czymś przyjemnym na zewnątrz, np. spacer, rozmowa, proszę obserwować naturę, używając swoich zmysłów; wzroku, słuchu, węchu, dotyku, taki spacer po parku może być formą relaksacji, w momencie kiedy odpręży się Pani fizycznie, poczuje się Pani lepiej psychicznie.

Pozdrawiam serdecznie