Jak walczyć z genetyczną nadwagą?

Mam 45 lat i ważę 85 kg. Jest mi bardzo ciężko chodzić z tą wagą przy wzroście 158 cm. Jestem osobą mało aktywną. Jestem po mamie genetycznie obciążona nadwagą. Wcześniej odchudzałam się w sanatorium i to było rewelacyjne bo nie byłam w kuchni i szczerze mówiąc omijałam ją z daleka. Jem jak mam apetyt a on niestety mnie nie opuszcza. Wierzę że istnieje osoba która mi pomoże. Jestem zdesperowana. POMÓŻCIE

Witam

Pani wskaźnik BMI  przy obecnych parametrach wynosi 34,1 a zatem cierpi Pani już na otyłość i pora zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Na początek proszę wyrzucić ze  sposobu myślenia takie określenia jak „obciążona genetycznie nadwagą”. To, że mama miała nadmiar kilogramów nie znaczy, że Pani musi być otyła. Tak naprawdę dziedziczymy nie tyle nadwagę co złe nawyki żywieniowe panujące w rodzinnym domu. A nawyki może Pani zmienić. Proponuję wyznaczyć sobie 1 cel na 1 dzień tak by zmiany wprowadzać stopniowo i dostrzegać wynikające z nich korzyści.
 Zasady, które powinna Pani wprowadzić to między innymi:

  1. Jedzenie 4-5 posiłków dziennie (bez podjadania pomiędzy nimi) w odstępach 2-4 godzinnych. Ostatni posiłek spożywamy najpóźniej 3-4 godziny przed snem.
  2. Picie 1,5-2 litry niegazowanej wody.
  3. Spożywanie produktów bogatych w błonnik i węglowodany złożone, takich jak: pieczywo pełnoziarniste, naturalny ryż , płatki owsiane , żytnie, orkiszowe, kasze gruboziarniste itd. – takie produkty pomogą walczyć z napadami głodu.
  4. Ograniczyć spożycie słodyczy do 1 porcji tygodniowo.
  5. Wykluczyć z diety dania typu Fast ford, potrawy „z proszku” i mieszanki przypraw zawierających glutaminian sodu – one wszystkie wzmagają apetyt!

W  Pani przypadku konieczne jest  przejście na konkretną dietę niskokaloryczną (1000-1300kcal). Najlepiej, by zgłosiła się Pani do dietetyka, który ułoży Pani indywidualny jadłospis i obejmie fachową opieką. Może Pani również skorzystać z cateringów oferujących dowóz gotowych posiłków spełniających wymogi diety niskokalorycznej.