Jak wyleczyć przetokę odbytu?

Dobry wieczór Zaatakowała mnie przypadłość określana jako przetoka okołoodbytowa gdzie na powierzchni ropnia nastąpiła perforacja skóry, co spowodowało likwidację wszelkich problemów związanych z bólem czy gorączką itd. W zasadzie nie ma większych problemów poza faktem, że pozotaje ostwarta rana z której sączy się wydzielina ropna 24/h i w stanie ogólnym cały ropień pozostaje w dużo mniejszym stopniu jednak stale nabrzmiały a jego rozmiary to dł 8 cm na 2 szer. Mija 3 doba od pęknięcia i na chwilę obecną samoistne cięcie rany ma ok 8mm długości i ok 2mm szer a przy tym nie boli wcale mimo iż jest to przerwanie ciągłości tkanki. Dziś w poradni poradzono mi by robić okłady roztworu sody oczyszczonej i tyle a gdyby coś się działo to mam sie zgłosić. Czy tak wygląda postępowanie w tego typu sprawach? Proszę mi doradzić, czy rzeczywiście czekać i obserwować czy jak i przede wszystkim jak dbać o higienę tak sporej zmiany, jakie są zagrożenia i jak ogólnie sobie z tym radzić? Serdecznie dziękuję za ewentualne porady, które pomogą mi odnaleźć kierunek w działaniu.

Szanowny Panie

Przede wszystkim należy potwierdzić z jaką chorobą mamy do czynienia. Ropnie okolicy odbytu czasami są pierwszym objawem przetoki. Aby postawić rozpoznanie konieczne jest wykonanie USG przez odbyt, które może nie tylko pokazać przetokę ale przede wszystkim określić jej rodzaj. Każdy rodzaj przetok leczy się inaczej. Jeśli w badaniu USG zostanie potwierdzona przetoka należy koniecznie zgłosić się do proktologa, który zaproponuje właściwe leczenie zabiegowe. Obecnie można robić nasiadówki z kory dębu lub rumianku. Okłady z sody można stosować na obrzęk i zaczerwienie ale raczej unikamy kontaktu z samą raną.