Jak z rozregulowanym organizmem mam jeść, żeby nie przytyć?

Mam 18 lat, 167 cm wzrostu, ważę 55 kg, jestem kobietą. Chodzę na zajęcia ruchowe (taniec) 2 razy w tygodniu po 1 godz. Ponadto będę jeszcze chodzić na pływalnię (45 min./tydz.), codziennie spaceruję, rozciągam się i ćwiczę sama co kilka dni. Odchudzałam się przez kilka lat z przerwami (wiadomo), do tego stopnia, że nabawiłam się problemów z przewodem pokarmowym i przemianą materii. Jak z tak rozregulowanym organizmem mam jeść, żeby nie przytyć? (raz mam totalne zastopowanie, innym razem jestem w toalecie praktycznie co 5 min.).

Jaka w ogóle powinna być moja prawidłowa waga? Czy wolno mi jeść masło/margarynę? Ile proc. tłuszczu ma zawierać spożywane przeze mnie mleko? Czego mam używać do ewentualnego podsmażania potraw? (oleju czy lepiej oliwy, a może w ogóle czegoś innego?) Ogółem: co wolno mi jeść, a czego nie? Łopatologicznie proszę:) To wolno, tamtego nie. Żebym wiedziała, co robić w przyszłości. Dodam, że praktycznie przez 3 dni w tygodniu nie mam jak zjeść obiadu. Niestety. Plan zajęć mi na to nie pozwala. Brak mi na to czasu. Proszę o pomoc, bo sama już nie wiem, co robić.

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 19,7 i jest w normie, więc nie powinnaś się odchudzać. Teraz powinnaś skupić się na unormowaniu diety i racjonalnym żywieniu. Twoja dieta powinna być odzwierciedleniem piramidy żywienia. Jesteś aktywna fizycznie, więc pozostaje zadbać o dietę.

Przede wszystkim powinnaś wyregulować liczbę i częstotliwość spożywanych posiłków. Jadaj 4-5 posiłków w miarę regularnych odstępach. To ułatwia trawienie, dobre wykorzystanie składników odżywczych i utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi.

W Twojej diecie najwięcej powinno być produktów zbożowych z pełnego ziarna, np. razowego pieczywa, kasz (gryczana, jęczmienna, jaglana), brązowego ryżu itp. Unikaj: białego pieczywa, białego ryżu oraz innych produktów rafinowanych i będących źródłem cukrów prostych: słodyczy, deserów. Warzywa możesz jeść w nieograniczonych ilościach, a owoce w nieco mniejszych ze względu na wysoką zawartość cukru.

Jako źródło białka polecane są: chudy nabiał (jogurty, mleko 1,5-2 proc., kefiry, twaróg), chude mięso (kurczak, indyk, chuda wołowina, cielęcina), ryby (mogą być tłuste ryby morskie, np. łosoś) oraz strączki (fasola, soja, ciecierzyca, soczewica). Unikaj tłustych gatunków mięs, tłustych serów (np. topionych).

W Twojej diecie powinny się znaleźć tłuszcze wielonienasycone, tj. oleje roślinne. Dodatkowo możesz sobie pozwolić na niewielką ilość masła lub miękkiej margaryny np. do smarowania pieczywa. Do smażenia najlepsza będzie oliwa z oliwek lub olej rzepakowy, jednak najlepiej unikać takiej formy obróbki cieplnej. Lepsze będą potrawy gotowane na parze, duszone i pieczone.

Postaraj się tak zaplanować posiłki, aby móc zjeść coś na obiad. Możesz spożyć w szkole np II śniadanie i i lancz, a obiad w domu. Zabierz ze sobą sałatkę, kanapki, krojone warzywa lub owoce do szkoły. Unikaj produktów ze szczytu piramidy żywienia: słodyczy, czerwonego mięsa, soli, fast foodów, słodzonych napojów.

Pozdrawiam