Jak zapobiegać skutkom menopauzy?

Mam 50 lat i nie mogę brać hormonów, bo przeszłam chorobę zakrzepową z zatorem lewej nogi. Jestem po usunięciu macicy z przydatkami już 3 miesiące. Mam mocne uderzenia gorąca i mocno się pocę. Bożena K.
50 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
W tej sytuacji radziłabym rozpocząć od metod niefarmakologicznych, tym bardziej jeśli jedyną Pani skargą związaną z chirurgiczną menopauzą są uderzenia gorąca. Czynnikami, które zaostrzają ten nieprzyjemny objaw wygaśnięcia czynność jajników, są m.in.: stres, alkohol, kofeina, pikantne potrawy, palenie papierosów i oczywiście przebywanie w ciepłych pomieszczeniach, saunie, pod zbyt ciepłą kołdrą w łóżku. Należy więc w miarę możliwości unikać tych czynników, a ponadto ubierać się warstwowo, w ubrania z naturalnej tkaniny, unikać golfów, a także brać chłodny prysznic przed położeniem się do łóżka.
Pozytywny efekt może też przynieść aktywność fizyczna oraz dieta ubogotłuszczowa (nie należy jednak doprowadzić do zbytniej utraty wagi - pozbycie się nadmiaru kilogramów może pomóc, ale niedobór masy ciała da odwrotny efekt).

Jeśli wyżej wymienione zalecenia zawiodą, może Pani spróbować zastosować syntetyczny progesteron lub jeden z leków przeciwdepresyjnych (w celu uzyskania recepty, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem).

Pozdrawiam serdecznie!