Jak zaradzić tym bólom z tyłu głowy?

Witam Od kilku dni podczas szczytowania mam ostre bóle pod kościami potylicznymi z lewej strony. Poszedłem do lekarza i sprawdzał czy to problem z mózgiem, nadciśnienie i wszystko było dobrze. Ale zauważył, że mam bardzo spięte mięśnie szyjne i to jest prawdopodobnie powód. Czy to może być faktycznie przyczyna? Jest to możliwe żeby przez spięte mięśnie był taki ból? Prowadzę bardzo bierny tryb życia, za biurkiem. Staram się przynajmniej chodzić na godzinne spacery. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 21 LAT 5 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ostre bóle pod kościami potylicznymi, które Pan odczuwa podczas szczytowania mogą być nie tylko związane z problemami naczyniowymi, ale również być wynikiem napięcia mięśni szyjnych, na co może mieć wpływ wiele czynników. Zdecydowanie siedzący tryb życia i praca przy biurku mogą prowadzić do nadmiernego napięcia mięśniowego, szczególnie w okolicach szyi i górnej części pleców. Chociaż godzinna aktywność fizyczna w postaci spacerów jest bardzo korzystna, może to nie wystarczać do całkowitego złagodzenia objawów. Myślę, że regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających poszczególne partie ciała mogłoby znacząco zmniejszyć napięcie. Proponuję codziennie wykonywać proste ćwiczenia, takie jak delikatne skręty głowy, pochylanie głowy na boki oraz unoszenie i opuszczanie ramion. Również profesjonalne masaże mogą przynieść Panu ulgę, więc jeżeli ma Pan taką możliwość, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnego masażysty.

Proszę także zwrócić uwagę na ergonomię swojego stanowiska pracy, upewniając się, że monitor jest na odpowiedniej wysokości, a krzesło zapewnia odpowiednie podparcie dla pleców. Warto regularnie zmieniać pozycję ciała i robić krótkie przerwy na rozciąganie.

Ponadto wpływ na napięcie mięśniowe może mieć także stres, dlatego techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja czy joga, również mogą pomóc w jego redukcji, a co za tym idzie napięcia mięśniowego. Jeżeli ból nie ustąpi, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który może zaproponować bardziej zaawansowane techniki i ćwiczenia, dostosowane do Pana indywidualnych potrzeb.

Warto także zapoznać się z artykułem na temat bólu w tylnej części głowy:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-z-tylu-glowy-przyczyny-nadcisnienie-zespol-punkcyjny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.