Jak zredukować wagę córki?

Witam. Mam 1,5 roczna córkę która waży ponad 15 kg... Nie je czekolady ani innych tuczacych przekąsek ale ciągle wola o jedzenie. Dostaje normalne obiadki plus karmienie piersią. Budzi się w nocy średnio 4 razy na jedzenie. Między stałymi posiłkami zje troszkę winogrona, jabłko i pije tylko wodę. W jaki sposób mogę zredukować jej wagę? Lekarka twierdzi że jest nadwaga ale żeby z tym nic nie robić... Dodam że córka należy do dość aktywnych dzieci. Pozdrawiam

Dzień dobry. Faktycznie, 15 kg dla 18 miesięcznej dziewczynki to około 4-5 kg za dużo. Otyłość u dzieci, szczególnie ta połączona z dystrybucją tkanki tłuszczowej centralnie (w obwodzie brzusznym) predysponuje w wieku dorosłym do wielu zmian metabolicznych - cukrzycy, chorób serca, czy nadciśnienia tętniczego. W związku z czym bardzo dobrze, że chce Pani jakoś zaadresować problem. Na początek konieczna jest konsultacja pediatryczna, aby wykluczyć ewentualne metaboliczne przyczyny nadwagi (cukrzycę, niedoczynność tarczycy i inne). Zapotrzebowanie energetyczne dla 1,5 rocznej dziewczynki to około 1100 kcal dziennie. Ta racja pokarmowa powinna być rozłożona na 5 małych posiłków w ciągu dnia (bez podjadania). W diecie poleca się dużo warzyw i produktów bogatych w błonnik (gruboziarniste kasze, wspomniane już warzywa), które zapewnią uczucie sytości na dłużej. Jeżeli Pani córka jest przyzwyczajona do podjadania pomiędzy posiłkami, polecam serdecznie postawić wyłącznie na przekąski warzywne. Zawierają dużo wody, sporo błonnika i dostarczają mało kalorii. Posiłki najlepiej jadać wspólnie, w miłej atmosferze i dobrze zaangażować dziecko (w miarę jego możliwości) w etap przygotowywania posiłków. To pozwoli wyrobić dobre nawyki żywieniowe na przyszłość. Oprócz tego na pewno należy wyłączyć z diety słodycze i produkty wysoko przetworzone. Nie powinno podawać się 1,5 rocznemu dziecku dań smażonych i produktów bogatych w tłuszcze. Zawsze może też Pani skonsultować jadłospis córki ze specjalistą dietetykiem, któremu łatwo będzie wskazać Pani ewentualne błędy i podpowie rozsądne rozwiązanie. Pozdrawiam!