Co mam zrobić aby schudnąć?

Mam pytanie. Co dzieję się z moim organizmem? 2 miesiące temu rzuciłam papierosy .Pije dużo wody nie podjadam, a przytyłam. Ostatni posiłek jem do godz.18-tej. Ćwiczę prawie codziennie po 50-60 min. Ważę 77 kg przy wzroście 167 cm. Nie chudnę, lecz przeciwnie czasami waga jest wyższa o kilka dkg. Jadam 4 małe posiłki dziennnie. Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Witam,

Przybieranie na masie ciała wśród osób rzucających palenie jest powszechnym problemem. Najczęściej wiąże się ono z mimowolnym sięganiem po przekąski i spożywaniem większej ilości pożywienia. Najczęściej wybieramy też jedzenie o dużej zawartości cukru, bowiem zmniejsza ono uczucie głodu. Następnym aspektem jest też chęć zajęcia czymś rąk- najczęściej jest to jedzenie.

Dodatkowo palenie przyspiesza przemianę materii, dlatego po jego rzuceniu możemy odczuć jej spowolnienie (na jakiś czas). Szybkość przemiany materii możemy polepszyć poprzez spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy (warzywa, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe) i piciu dużych ilości wody niegazowanej (około 2 l wody dziennie).

Wzrost wagi u byłych palaczy jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego nie ma jednakowych zaleceń. Proponuję stosować zdrowe nawyki żywieniowe, o których przeczyta Pani w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia.

Proszę także unikać stresu, który jest dodatkowych bodźcem do podjadania.

Pozdrawiam.