Jak zrzucić kilogramy po leczeniu hormonalnym?

Dzień Dobry chciałam zapytać Panią odnośnie tabletek antykoncepcyjnych. Brałam je przez 5 mcy bo musiałam żeby podnieść poziom hormonów. Przytyłam przy tych tabletkach ok 10 kg. minęło już 3 mce odkąd ich niebiore i strasznie źle się czuje mianowicie tak jak jakbym miała wybuchnąć tzn tak obrzmiało, jem bardzo mało czasami zdarza mi się w ogóle nic nie jeść w ciągu dnia nie jem słodyczy a nic nie mogę schudnąć. Chciałam zapytać co powinnam robić żeby zrzucić te kilogramy.

Witam serdecznie,

Tabletki antykoncepcyjne powodują iż przybieramy na wadze i puchniemy, ale nie z powodu odkładania się tkanki tłuszczowej a zatrzymywania się wody w organizmie. to jak się Pani w tym momencie czuje jest wynikiem zgromadzenia się bardzo dużej ilości płynów metabolicznych. W ich usunięciu pomoże czas, zbilansowana dieta i duża ilość wypijanej przez Panią czystej wody mineralnej w ciągu dnia.

Najgorsze co Pani może w tym momencie robić to się głodzić!!! Żeby schudnąć trzeba jeść!! Należy jest mniejsze porcje ale często a to spowoduje przyspieszenie metabolizmu!

Pamięta Pani aby w ciągu dnia wypijać od 1,5 do 2l czystej wody mineralnej. W ten sposób nawodni Pani i oczyści organizm, który nie będzie już musiał zatrzymywać płynów, robić sobie w ich postaci zapasów bo będzie je dostawał z zewnątrz.
Dodatkowo pije Pani szklankę wody z cytryną rano na czczo przed śniadaniem.
Zaparza Pani również przynajmniej 2razy dziennie rożnego rodzaju zioła np miętę, koper włoski, pokrzywę, rumianek. Zioła przyspieszą oczyszczanie organizmu i usuniecie zatrzymanej wody.
Polecam również zieloną i czerwoną herbatę.
Może Pani wypróbować również suplementy diety dostępne w aptece np hydrominum.

Musi Pani również skupić się w tym momencie na pełnowartościowej i odpowiednio zbilansowanej diecie. Jada Pani 5 razy dziennie w odstępach co 2,5-3h oraz pije około1,5-2l czystej wody mineralnej. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.
Przykładowy jadłospis:
śniadanie: 2kromki razowego pieczywa lekko posmarowane serkiem np typu Bieluch, wędlina drobiowa plus warzywa
II śniadanie jogurt kefir czy maślanka z owocami plus kromka razowego pieczywa lub dosypać do jogurtu otręby czy płatki owsiane
obiad sałatka warzywna z grillowanym kurczakiem i kaszą gryczaną
podwieczorek podobnie jak II śniadanie
kolacja jaja lub chuda ryba czy pierś z kurczaka z warzywami lub twaróg z warzywami lub puszka tuńczyka z warzywami

Powinna Pani również wprowadzić aktywność fizyczną. Można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu. Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam Mgr Joanna

Dzień dobry,

Przede wszystkim skonsultowałabym się z innym lekarzem oraz powtórzyła badania.

Proszę zapoznać się z tym artykułem http://portal.abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odchudzania i wprowadzić zalecenia w życie. Jeść regularne posiłki, o stałych porach w małych objętościach.
Kaloryczność diety powinna wynosić około 1500 kcal. Proszę pić zieloną herbatę (2 filiżanki/ dzień) dzień oraz około 1 litra wody wzbogacone w jod (np. Ustronianka z Jodem, Jodica) oraz skomplementować dietę w witaminę D.

Proszę jeść ryby (dorsz, morszczuk, łosoś) oraz drób bez skóry (indyk,kaczka). Proszę unikać kurczaków.

Oczywiście bardzo ważna jest aktywność fizyczna, przynajmniej 30 minut dziennie należy ćwiczyć. Najlepsze w procesie odchudzana są - bieganie, pływanie, marsze z kijkami, a także fitness.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Prosze zadbać o właściwą kaloryczność diety od 1200 do 1500 kcal, wypijać do 2 litrów wody mineralnej dziennie i ćwiczyć regularnie 6 razy w tygodniu po minimum 40 minut. Warto wzbogacić dietę w roslinne hormony fitoestrogeny np. mleko sojowe.