Jak zwalczyć ból po gazie pieprzowym?

Dzień dobry, zostałem dziś w nocy zaatakowany gazem pieprzowym. Od razu poszedłem do szpitala i na tę chwilę czuję się ogólnie dobrze, z wyjątkiem nasilającego uczucia pieczenia po próbie zmycia kapsyicyny. Czy jest jakiś skuteczny sposób na zwalczenie tego olbrzymiego bólu? Po przeczesaniu włosów ręką dość sporo ich wypadło. Czy może to być efekt działania gazu pieprzowego czy raczej jest to wina niedawnej koloryzacji włosów?

Dobry wieczór,

Sposobów na to, by zneutralizować nieprzyjemne działanie gazu pieprzowy, jest kilka. Najlepiej działają profesjonalne środki do dekontaminacji, które skracają czas działa gazu, ale jeśli nie mieli ich w szpitalu, to będzie Panu ciężko je zdobyć - można nabyć je w sklepach z militariami, czasami w postaci specjalnie nasączonych husteczek. Innym sposobem jest zmycie gazu pieprzowego z twarzy mlekiem lub zimną wodą (UWAGA! ciepła wzmoże uczucie pieczenia!) wymieszaną z mydłem, które nie zawiera olejków. Powinno pomóc. Nieznaczna utrata włosów nie wynika raczej z działania gazu pieprzowego.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych