Jaką chorobę sugerują takie wyniki?

Dzień dobry. Mam 64 lata, od 2 lat mam promieniujące bóle pod żebrami i lewą łopatką. Ostatnie moje badania to: OB-26 limit 15, ALT- 72 limit 33,GGTP (ICD-9: L31) 51 limit 40, Cholesterol całkowity 6,86 limit 5. USG Jamy brzusznej: Wątroba niepowiększona, zawiera w segm VII zwapnienie o śr 7 mm, poza tym jednorodna. Echogeniczność miąższu prawidłowa. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, nie zawiera złogów. Żyła wrotna nieposzerzona. Drogi żółciowe wewnątrz wątrobowe nieposzerzone. PŻW we wnęce poszerzony do 9 mm, następnie wydaje się zwężać koncentrycznie do 6mm Część wewnątrz-trzustkowa nie do oceny Trzustka widoczna fragmentarycznie, w zakresie głowy i trzonu prawidłowa, ogon niewidoczny Kształt, wielkość i położenie obu nerek prawidłowe. W nerce prawek miedniczka zewnętrzna. Warstwa korowa prawidłowej grubości. Cech zastoju i kamicy nie stwierdza się Pola nadnerczowe bez uchwytnych zmian. Śledziona jednorodna niepowiększona. Przestrzeń zaotrzewnowa wolna. Aorta brzuszna miażdżycowa o prawidłowym świetle przebiegu. Pęcherz moczowy gładkościenny, transsoniczny. Mam zgagę, nadkwasotę w organizmie, częste odbijanie.. Jaką chorobę te wyniki mogą sugerować i jakie badania mogłabym wykonać jeszcze w celu rozpoznania.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani badania kontrolne jamy brzusznej, zarówno te obrazowe, jak i z krwi. To istotna profilaktyka w kierunku wielu ważnych chorób.

Z racji odległości i faktu, że trudno jest ocenić Pani stan zdrowia, nie ma możliwości odpowiedzieć jednoznacznie, czy występuje obecnie jakaś choroba, i jaka mogłaby być przyczyna takich dolegliwości.

Analizując natomiast Pani wyniki badań, można by stwierdzić, że poszczególne parametry wystąpiły ponad wyznaczoną wartość referencyjną.

Podwyższone CRP może wskazywać na pewien stan zapalny toczący się w organizmie. Wskaźnik ten na pewno może być związany ze zwiększoną wartością cholesterolu i próbami wątrobowymi. Wynik badania ultrasonograficznego wskazuje na występowanie zwapnienia w płacie wątroby. Zmiana ta jest ogniskowym odłożeniem złogów wapniowych w tym ważnym narządzie. Bardzo często zwapnienia idą w parze ze stanami zapalnymi wątroby. Wykryte złogi nie są duże, ale na pewno należałoby regularnie kontrolować ten stan.

Przyczyn powstawania zwapnienia wątroby jest wiele, a należą do nich między innymi: nieodpowiednia dieta, bogata w tłuste i przetworzone produkty, torbiele i naczyniaki wątroby, stany zapalne wątroby oraz pasożyty bytujące w tym organie.

Zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub hepatologiem, który oceni w sposób precyzyjny wyniki Pani badań oraz zdecyduje o dalszej diagnostyce. Przydatne mogłoby okazać się takie badanie, jak: tomografia komputerowa jamy brzusznej, która jest bardzo dokładnym badaniem obrazowym.

Odpowiedzi na podobne pytanie będzie mogła znaleźć Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-zwapnienie-w-obrebie-watroby

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-zwapnienie-watroby

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-wysokie-ggtp

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.