Jaka dieta dla 52-latki

Mam 52 lata i pragne schudnac,stosowalam juz wiele diet ale bez efektu co by pan doktor poradzil,dziekuje
52 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Proponowane w internecie i kolorowej prasie diety odchudzające są na ogół niedoborowe w energię, składniki odżywcze, co w efekcie prowadzi do nieustannie towarzyszącego uczucia głodu, szybkiego zniechęcenia, oraz powrotu do wyjściowej masy ciała po zakończeniu odchudzania.
Najlepszym sposobem jest stosowanie zbilansowanej diety, opartej o zasady zdrowego odżywiania i uwzględniającej deficyt energetyczny, wysokości np. ok300-400kcal w stosunku do obliczonej indywidualnie normy.
Aby obniżyć masę ciała w sposób zdrowy i skuteczny, warto zastosować się do poniższych wskazówek:
-Spośród produktów będących źródłem białka należy wybierać : chude mleko i produkty mleczne, jaja, chude mięso, ryby
- Spośród głównych źródeł węglowodanów warto sięgać po: pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, kasze, płatki zbożowe (owsiane, razowe), otręby
- Źródłem tłuszczu w diecie powinny być: dodawane na surowo oleje roślinne, oliwa z oliwek, pestki dyni, orzechy
- Należy codziennie spożywać warzywa i owoce, najlepiej świeże
- Warto wykluczyć słodycze i kaloryczne przekąski oraz napoje słodzone. W przypadku odczuwania potrzeby spożycia czegoś słodkiego, można sięgnąć po owoce lub przygotować np. koktajl z jogurtu naturalnego z malinami i bananem.
- Konieczne jest zachowanie regularności posiłków -najlepiej 5 razy dziennie, w odstępach co 4 godziny
- Stosowaną obróbką kulinarną powinno być gotowanie oraz pieczenie w folii lub rękawie
Bardzo ważnym czynnikiem jest regularna aktywność fizyczna - najlepiej ok. 30 min dziennie , np.gimnastyka, aerobik, biegi, jazda na rowerze, taniec, siłownia, pływanie

Witam,
Radzę umówić się na wizytę u dietetyka w celu ustalenia diety dopasowanej do Pani indywidualnych potrzeb. Dietetyk przeprowadzi z Panią wywiad dotyczący obecnego sposobu żywienia, Pani sytuacji zdrowotnej i dopasuje dietę do Pani stanu zdrowia, wieku, aktywności fizycznej itd. Większość kobiet w Pani wieku jest w okresie menopauzy i boryka się z wieloma innymi problemami zdrowotnymi, dlatego ograniczenie tematu do samego odchudzania nie uwzględniając Pani stanu zdrowia będzie błędem.
Pozdrawiam,
Katarzyna Migoń
www.provita-katowice.pl

Prawidłowa diet odchudzająca nie możne znacznie odbiegać od naszego tradycyjnego żywienia. Nie może zawierać żadnych wymyślnych dań ani produktów gdyż szybko się do takiej diety zniechęcimy a ponad to spowodujemy również szybki efekt jojo - który jest częstym efektem stosowania diet któe nie mają nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Dobrze dobrana dieta powinna uwzględniać Pani wiek, masę ciała, nawyki i preferencje żywieniowe a także Pani tryb życia. Najlepeij taką dietę ustalić u dietetyka który wcześniej wykona odpowiednie analizy składu ciała i sprawdzi parametry tkanki tłuszczowej, wody itd. Jesli stosowała Pani różne diety bez efekty możliwe, że problem nadwagi to nietylko nadmiar spożywanych kalorii ale np zanieczyszczenie organizmu toksynami, zbyt wolna przemiana materii, zaburzenia hormonalne- przyczyn może być wiele. Dlatego proponuję wizytę u specjalisty z zakresu żywienia który ustali odpowiedni program, oraz wyprowadzi na koniec z diety odchudzającej - np po przez zastosowanie stabilizacji.