Jaka dieta odpowiednia dla mnie?

Witam jestem kobietą, mam 24 lata przy wzroście 165cm ważę 60 kg. Nie pracuję, zajmuję się córką i stopień mojej aktywności fizycznej jest bardzo niski. Wcześniej stosowałam dietę 1000 kalorii, która była skuteczna ale czułam się osłabiona. W rodzinie są przypadki osób otyłych. Mój przykładowy jadłospis wygląda tak: Wstaję ok 9.00 śniadanie 11.00- jajecznica z 3 jajek, 2 kromki białego pieczywa z masłem, herbata 2 śniadanie 14.00- zupka chińska obiad 18.00- Kotlet schabowy, purree ziemniaczane, brokuły kolacja.21.00- 2 kanapki z szynką, serem sałatą i pomidorem kładę się spać ok 24.00 Jeśli chodzi o napoje to pijam bardzo dużo herbaty w ciągu dnia i wodę. Nie choruję na żadne choroby. Proszę o doradzenie mi jaką dietę powinnam stosować, czego unikać. We wrześniu biorę ślub i chciałabym zrzucić ok 6 kg. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Zanim zaczniesz odchudzanie

Nadejście wiosny i zbliżające się lato stają się motywacją wielu osób do zrzucania nadprogramowych kilogramów. Baszar El-Helou z Pracowni dietetycznej WANILIA, opowiada o tym, jakie kroki należy podjąć, by odchudzanie nie wyrządziło naszemu organizmowi negatywnych symptomów.

Witam,

Pani BMI wynosi 22.
Nie musi się Pani odchudzać, gdyż Pani masa ciała jest prawidłowa.
Polecałabym Pani ćwiczenia w ramach zajęć aerobiku.
Bardzo dobrze modelują sylwetkę.
Polecam zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...
i skonfrontowanie Pani jadłospisu z zaleceniami.
Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Musi się Pani kierować zasadami:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu "light", unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast-foodach;
7. wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

W Pani diecie praktycznie nie ma warzyw, które ułatwiają proces odchudzania.
Pomocne w odchudzaniu są:
1. woda – jest istotna w czasie stosowania diety odchudzającej. Hamuje powstawanie uczucia głodu, przyśpiesza proces oczyszczania organizmu z substancji toksycznych (które często są odpowiedzialne za nieprzyjemne bóle głowy, towarzyszące stosowaniu diety). Woda powinna być niegazowana, o niskiej zawartości sodu. W przypadku intensywnych treningów lepiej jest wypijać wodę średnio- lub wysokozmineralizowaną.
2. częste spożywanie posiłków – posiłki powinny być spożywane w ilości 4-5 dziennie, lecz powinna charakteryzować je niewielka kaloryczność. Częste spożywanie posiłków zmniejsza częstość napadów głodu, usprawnia przemianę materii, przez co chudnięcie jest efektywniejsze.
3. błonnik – hamuje uczucie głodu, usprawnia pasaż jelitowy, zmniejsza ryzyko zaparć, które często nękają osoby odchudzające się.
4. aktywność fizyczna – przyśpiesza przemianę materii, przez co łatwiej jest schudnąć. Minimalny czas treningu, po którym spalana jest tkanka tłuszczowa to 30-40 minut.
5. masaże- usprawniają przepływ tkanki limfatycznej i proces oczyszczania organizmu z substancji toksycznych.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty