Jaką dietę należy stosować w przypadku kamieni nerkowych?

Mam kamienie nerkowe, jeden został usunięty, wyniki składu tego kamienia to: szczawian wapnia 60% i fosforan wapnia 40 %. Jaką dietę mam stosować? Czego unikać? Kobieta lat 39

Dzień dobry, aby realnie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka powstawania nowych kamieni nerkowych, potrzebny jest dokładniejszy wywiad zdrowotno-żywieniowy. Istnieje wysokie ryzyko, że kamienie powstaną ponownie, ponieważ ta choroba charakteryzuje się nawrotami w przeciągu 10 lat u ponad 50% osób, a w przeciągu 20 lat u 75% osób. Należy znaleźć przyczynę powstawania kamieni, poznać Pani styl życia. Czy u kogoś w rodzinie również występuje ten problem? Na jakie choroby dodatkowo Pani się leczy? Jakie suplementy Pani stosuje? Jaka jest Pani masa ciała i wzrost? W jaki sposób żywiła się Pani do tej pory? Ile płynów Pani spożywa w ciągu dnia? Potrzebne są również aktualne wyniki z badania moczu. Z podstawowych zaleceń, które mogę udzielić, to ograniczenie spożycia soli do 5 gramów na dobę (wlicza się w to również sól, która jest już dodana do produktów, np. chleb, koncentraty, wędlina), spożycie białka na poziomie 0,8-0,9g/kg masy ciała na dobę, wypijanie przynajmniej 2 litrów wody w ciągu dnia, podaż wapnia odpowiednio do płci i wieku (w Pani przypadku około 1000mg na dobę). Ważne, żeby wapń pochodził z pokarmu, a nie z suplementów diety. Należy ograniczyć spożycie produktów zawierających szczawiany oraz ograniczyć spożycie białka zwierzęcego na rzecz białka roślinnego. Należy również spożywać minimum 4 porcje warzyw w ciągu dnia i 1 porcję owoców, najlepiej cytrusowych. Jednak, żeby mieć pewność, że dieta jest odpowiednio zbilansowana najlepiej udać się do dietetyka, który po szczegółowym wywiadzie będzie mógł spersonalizować zalecenia. Pozdrawiam, dietetyk mgr Ewelina Dąbek