Jaką dietę powinna stosować 19-latka?

Mam 19 lat, 155 cm wzrostu i 42 kg wagi, nie ćwiczę, nie wiem ile kcal mam spożywać na codzień żeby nie doprowadzić do napadu głodu

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Stosunek masy ciała do wzrostu wskazuje u Pani na lekką niedowagę, dlatego ważne jest stosowanie diety o odpowiedniej kaloryczności. Przy Pani wzroście i masie ciała oraz niskiej aktywności fizycznej całodzienne zapotrzebowanie na energię wynosi około 1800 kcal. Przyjmowanie takiej ilości energii zapewni utrzymanie aktualnej masy ciała. Ważne jest aby nie dopuszczać organizmu do uczucia głodu poprzez omijanie niektórych posiłków lub spożywaniem posiłków o zbyt małej energetyczności. W celu wyeliminowanie napadów głodu należy rozdzielić przyjmowany pokarm na 5 posiłków w regularnym odstępie czasu (nie więcej niż 3-4 godzinne przerwy między posiłkami). Przykładowo: I Śniadanie- godz. 8.00 - 25% zapotrzebowania energetycznego
II Śniadanie- godz. 11.00 - 10% zapotrzebowania energetycznego
Obiad- godz. 13.30- 35% zapotrzebowania energetycznego
Podwieczorek- godz. 17.00- 10% zapotrzebowania energetycznego
Kolacja- godz. 20.00- 20% zapotrzebowania energetycznego
Kolejnym ważnym aspektem jest dobór produktów w diecie. Jadłospis powinien zawierać owoce, warzywa, rośliny strączkowe, mięso, nabiał oraz tłuszcze. Nie należy całkowicie wyrzekać się tłuszczu (stosując np. produkty mleczne o zawartości 0% tł.) zastępując go nadmierną ilością węglowodanów czy też białka. Jadłospis powinien być urozmaicony, gdyż dzięki temu możemy osiągnąć zbilansowaną dietę, a co za tym idzie odpowiednią masę ciała i odżywienie organizmu.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Tajniki gotowania – 7 kroków do zdrowych nawyków
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/tajniki-gotowania-7-krokow-do-zdrowych-nawykow.html?c=9