Jaką dietę stosować przy zapaleniu żołądka?

Witam. Mam problemy gastrologiczne od dwoch miesiecy. Bylam prywatnie u gastrologa, zrobiono mi gastroskopie i test na bakterie helicobacter pylori. Niestety okazalo sie ze jestem posiadaczka tej bakterii i mam przy tym zapalenie zoladka. Lekarz przepisal mi leki w tym antybiotyk, ktore zazywalam przez 10 dni oraz przestrzegalam diety. Aktualnie nie stosuje lekow juz tydzien, oczywiscie moj stan jest o wiele lepszy niz przed kuracja lekowa, jednak czesto czuje dyskomfort po posilkach. Jest to glownie uczucie zalegania pokarmu i cofania sie go oraz niewielkie pieczenie przelyku i zoladku, nie az tak odczuwalne jak przy silnej zgadze, mimo to po prostu czuje ze nie wszystko pracuje jeszcze w 100% jak dawniej. Chcialam sie poradzic co mam robic, czy utrzymywac dalej diete lekkostrawna, czy dolegliwosci mina po jakims czasie, czy po posilkach brac leki ulatwiajace trawienie?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Opisane objawy powinna Pani skonsultować z lekarzem, który przepisał Pani leczenie - powinien on skontrolować jego przebieg i sprawdzić czy nadal odczuwany dyskomfort jest typowy dla przebiegu leczenia czy też świadczy o jakichś nieprawidłowościach. Jeżeli leczenie przebiega prawidłowo to jest to zupełnie naturalne, że przewód pokarmowy potrzebuje więcej czasu na regenrację i nie może Pani wrócić do zupełnie normalnej diety tak szybko po chorobie (czase zdarza się, że problemy tego rodzaju pozostają jako trwałe powikłanie po przebytej chrobie). Zalecałabym aby na najbliższe tygodnie powrócić do diety lekkostrawnej, później można stopniowo dietę rozrzeszać o potrawy z większą ilością tłuszczu czy błonnika. Ważne jest żeby robić to stopniowo (nie więcej niż 1 produkt na raz) obserwując cały czas reakcje własnego organizmu - gdyby pojawiał się dyskomfort należy nadal zrezygnować ze źle tolerowanego produktu. Życzę szybkiego powrotu do pełnej sprawności!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Nawracające zapalenie żołądka. Jaką dietę stosować?

Witam, Po zrobieniu niedawno gastroskopii wyszło mi w badaniach zapalenie błony śluzowej żołądka oraz przepuklina rozworu przełykowego.Barterii Helicobacter pylorii nie wykryto. Dodam tylko, że kilka lat temu miałem tę bakterię oraz wrzoda niedaleko odźwiernika, ale teraz są już wyleczone. Martwi mnie natomiast to zapalenie błony śluzowej, biorę na to odpowiednie leki, ale przy każdej gastroskopii wychodzi mi ta dolegliwość. Moje pytanie jest takie - czy oprócz leków może trzeba zmienić w jakiś sposób dietę? Pozdrawiam
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam!

Do zapalenia błony śluzowej żołądka predysponuje w pewnym sensie współwystępowanie przepukliny rozworu żołądkowo-przełkowego. Ta druga choroba powoduje zaburzenie perystaltyki żołądka, gorsze opróżnianie z kwaśnej treści i dłuższe narażanie błony śluzowej na działanie kwasów żołądkowych. Podstawowym leczeniem jest stosowanie leków zobojętniających kwas żołądkowy i zmniejszającyh jego wydzielanie. Zapewne przyjmuje Pan właśnie te leki, ale w związku z opisywanymi w gastroskopii zmianami należy się zastanowić nad zwiększeniem dawkowania.

Leczenie farmakologiczne nie ma sensu bez stosowania się do zaleceń dietetycznych. Należy ograniczyć do minimum spożywanie substancji drażniących błonę śluzową żołądka tj.: kawa, alkohol!, dym tytoniowy, czekolada, ostre przyprawy. Należy ograniczyć spożywanie tych produktów, po których odczuwa Pan większą zgagę lub dolegliwości bólowe.

Istnieje metoda operacyjnego leczenia przepukliny rozworu przełykowego - tzw. fundoplikacja. Wykonuje się ją laparoskopowo, bez dużych cięć, co za tym idzie pozostają jedynie małe blizny. Warto byłoby się zastanowić nad jej wykonaniem. Proszę skonsultować się z gastroenterologiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Najlepiej stosować dietę jak w chorobie wrzodowej żołądka przez około 2-3 miesiące (diety dostępne w internecie), a po około 3 miesiącach po zabiegu zaopatrzenia sperforowanego wrzodu żołądka wykonać kontrolną gastroskopię. O dalszym postępowaniu powinien zadecydować lekarz prowadzący.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty