Czy dalej utrzymywać dietę lekkostrawną?

Witam. Mam problemy gastrologiczne od dwoch miesiecy. Bylam prywatnie u gastrologa, zrobiono mi gastroskopie i test na bakterie helicobacter pylori. Niestety okazalo sie ze jestem posiadaczka tej bakterii i mam przy tym zapalenie zoladka. Lekarz przepisal mi leki w tym antybiotyk, ktore zazywalam przez 10 dni oraz przestrzegalam diety. Aktualnie nie stosuje lekow juz tydzien, oczywiscie moj stan jest o wiele lepszy niz przed kuracja lekowa, jednak czesto czuje dyskomfort po posilkach. Jest to glownie uczucie zalegania pokarmu i cofania sie go oraz niewielkie pieczenie przelyku i zoladku, nie az tak odczuwalne jak przy silnej zgadze, mimo to po prostu czuje ze nie wszystko pracuje jeszcze w 100% jak dawniej. Chcialam sie poradzic co mam robic, czy utrzymywac dalej diete lekkostrawna, czy dolegliwosci mina po jakims czasie, czy po posilkach brac leki ulatwiajace trawienie? Nie chcialabym ponawiac badania gastroskopi, poniewaz wiadomo ze nie nalezy do najprzyjemniejszych. Bardzo prosze o porade. Pozdrawiam!

Dzień dobry, Proponowałabym udać się na konsultację do lekarza prowadzącego - zapewne nawet bez gastroskopii będzie mógł ocenić czy leczenie w Pani przypadku przebiega prawidłowo. Niestety po zapaleniu żołądka refluks może pozostać na długo i w takiej sytuacji wskazane jest stosowanie diety lekkostrawnej, dostosowanej do wymagań diety przy refluksie z zgadze. Proponuję więc na ten moment powrót do takiej diety jaką stosowała Pani w czasie leczenia w celu poprawy komfortu. Jeżeli lekarz stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań (leczenie przebiega prawidłowo) może Pani z czasem rozszerzać dietę w oparciu o własne odczucia. Jeżeli jednak dyskomfort będzie się utrzymywał konieczne będzie poszukanie przyczyny takiej sytuacji i podjęcie stosownego leczenia. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!