Jaka jest faktycznie przyczyna świądu odbytu?

Witam. Mam 27 lat, jestem po kolonoskopi,poniewaz od pol roku mam świąd odbytu. Wszystko wyszło prawidłowo. Miałam robione badania kału, pasoztyow nie ma. Gdzie szukać teraz dalej?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rozumiemy Pani zaniepokojenie spowodowane tymi nieprzyjemnymi objawami. Wykluczone dotychczas badaniami przyczyny występowania świądu, nie są jedynymi, jakie mogą występować. Jedną z najprostszych i najmniej spodziewanych przyczyn uporczywego świądu odbytu może być występowanie alergii na środek piorący/płyn do płukania, których używa Pani do prania bielizny. Inną przyczyną może być nadmierna potliwość okolic odbytu, która powoduje świąd. Kolejnym czynnikiem, który może przyczyniać się do występowania tej dolegliwości, może być nadwrażliwość na niektóre pokarmy, np. Kawę, pomidory, cytrusy, kakao, mleko, piwo. Warto także ustalić, czy nie występuje u Pani żadna infekcja grzybicza/bakteryjna dająca tego typu objawy, w tym celu należy wykonać posiew z odbytu na obecność grzybów i bakterii. Czynnikiem, który ma równie ważne znaczenie w znalezieniu przyczyny świądu, jest określenie Pani stanu zdrowia psychicznego i wykluczenie występowania nadmiernej ilości stresu, stanów lękowych, które mogą dawać takie objawy.

Jeśli powyższe objawy zostaną wykluczone, warto zrobić także badania w celu wykluczenia występowania stanów nowotworowych okolic odbytu.

W przypadku, gdy nie zostaną stwierdzone żadne z powyższych stanów chorobowych, możemy podejrzewać u Pani wystąpienie świądu idiopatycznego, czyli takim, gdzie nie znaleziono przyczyny jego występowania, jest to zjawisko dość częste i występuje aż w 25-75% przypadków.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu

https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-odbytu

https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-odbytu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.