Jaka jest prawidłowa proporcja białka i tłuszczu w cukrzycy ciążowej?

Witam! jaka jest prawidłowa proporcja Białko:tłuszcz:węglowodane w przypadku cukrzycy ciążowej. Żona nie byłą wcześniej cukrzyczką.
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

W internecie można znaleźć różne diety itp. W powyższym przypadku warto jest udac się do diabetologa dietetyka aby wytłumaczył wszystkie procesy

0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
70 poziom zaufania

Dzień dobry!
Jeśli chodzi o żywienie kobiet w ciąży to należy pamiętać, że w tym okresie wzrasta zapotrzebowanie na energię. Średnio o koło 360 kcal w II trymestrze, 475 kcal w III trymestrze, przy ciąży bliźniaczej dodatkowo 150 kcal. Wzrasta także zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne w szczególności na foliany, żelazo, magnez, cynk i jod. W ciąży także zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na białko nawet do 1,3 g / kg masy ciała. W przypadku cukrzycy ciążowej zaleca się następujący rozkład: białko do 30%, tłuszcz 20 – 30% i węglowodany 40 – 50 %. Tłuszcze w przynajmniej połowie powinny pochodzić ze źródeł roślinnych, np. orzechy, awokado, siemię lniane, oleje roślinne. Powinno się wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, który wskazuje jak szybko po spożyciu posiłku wzrasta poziom glukozy we krwi. Zaleca się więc wybieranie produktów pełnoziarnistych, surowych owoców i warzyw oraz przygotowywanie potraw al dente. Warto zadbać, aby żona była pod dopieką diabetologa, który będzie kontrolował przebieg cukrzycy.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

 Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Dieta o niskim IG – wpływ na zdrowie http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-o-niskim-ig-wplyw-na-zdrowie.html?c=9

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty