Prawidłowe proporcje białka, tłuszczy i węglowodanów w diecie

Mam 21 lat, ważę 58 kg i chciałabym zapytać ile białka, tłuszczy i węglowodanów powinnam spożywać w ciągu dnia ?
21 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie. Nie wiem ile ma Pani wzrostu. Jeśli uważa Pani iż ma nadwagę, najlepiej udać się do dietetyka, który ułoży dla Pani odpowiednią do wieku, stylu życia, aktywności i preferencji żywieniowych dietę. Dzięki temu będzie miała Pani pewność, że dieta jest prawidłowo zbilansowana i dobrana dla Pani.
Nie mas sensu samemu wyliczać codziennie, ile jaki posiłek ma kalorii, gramów białka, węglowodanów i tłuszczy. Najlepiej zacząć od zapoznania się z prawidłowymi nawykami żywieniowymi i wprowadzić je w życie.
Wyeliminowanie błędów żywieniowych sprawi, że masa ciała będzie spadać bez większych wyrzeczeń i kłopotów, a przede wszystkim bez stosowania restrykcyjnych popularnych i często szkodliwych diet odchudzających.

Witaj,
Dla osoby o średniej aktywności fizycznej kaloryczność diety powinna wynosić od 1500 kcal (odchudzanie) do 2200 kcal. Dobrze zauważyłaś że ważny jest odpowiednia ilość składników odżywczych: białko - 12-15% kalorii (45g - 82g), tłuszcz 25-30% (20g - 37g), węglowodany od 50- 60%. Prawidłowo zbilansowana dieta to także odpowiednia ilość błonnika (20-35g) oraz witamin i soli mineralnych. Pozdrawiam, Aneta Kościołek

Witam,
Do ustalenia Pani zapotrzebowania na energię oraz poszczególne składniki odżywcze potrzebuję więcej danych - wzrost w cm oraz poziom aktywności fizycznej (mała, umiarkowana, duża). Białko powinno stanowić 12-14% dziennego zapotrzebowania na energię (ok. 1 g na kg masy ciała), tłuszcz 25-30% (gramatura podobna jak w przypadku białka), węglowodany 55-65% (stanowią największy procentowy udział w diecie i są podstawą żywienia człowieka),
Pozdrawiam,
Katarzyna Migoń
www.provita-katowice.pl