Prawidłowe proporcje białka, tłuszczy i węglowodanów w diecie

Mam 21 lat, ważę 58 kg i chciałabym zapytać ile białka, tłuszczy i węglowodanów powinnam spożywać w ciągu dnia ?
21 LAT ponad rok temu

Dieta w ciąży

Witam serdecznie. Nie wiem ile ma Pani wzrostu. Jeśli uważa Pani iż ma nadwagę, najlepiej udać się do dietetyka, który ułoży dla Pani odpowiednią do wieku, stylu życia, aktywności i preferencji żywieniowych dietę. Dzięki temu będzie miała Pani pewność, że dieta jest prawidłowo zbilansowana i dobrana dla Pani.
Nie mas sensu samemu wyliczać codziennie, ile jaki posiłek ma kalorii, gramów białka, węglowodanów i tłuszczy. Najlepiej zacząć od zapoznania się z prawidłowymi nawykami żywieniowymi i wprowadzić je w życie.
Wyeliminowanie błędów żywieniowych sprawi, że masa ciała będzie spadać bez większych wyrzeczeń i kłopotów, a przede wszystkim bez stosowania restrykcyjnych popularnych i często szkodliwych diet odchudzających.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0

Witaj,
Dla osoby o średniej aktywności fizycznej kaloryczność diety powinna wynosić od 1500 kcal (odchudzanie) do 2200 kcal. Dobrze zauważyłaś że ważny jest odpowiednia ilość składników odżywczych: białko - 12-15% kalorii (45g - 82g), tłuszcz 25-30% (20g - 37g), węglowodany od 50- 60%. Prawidłowo zbilansowana dieta to także odpowiednia ilość błonnika (20-35g) oraz witamin i soli mineralnych. Pozdrawiam, Aneta Kościołek

Dietetyk, biotechnolog, specjalista ds. zdrowia publicznego. Doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
0

Witam,
Do ustalenia Pani zapotrzebowania na energię oraz poszczególne składniki odżywcze potrzebuję więcej danych - wzrost w cm oraz poziom aktywności fizycznej (mała, umiarkowana, duża). Białko powinno stanowić 12-14% dziennego zapotrzebowania na energię (ok. 1 g na kg masy ciała), tłuszcz 25-30% (gramatura podobna jak w przypadku białka), węglowodany 55-65% (stanowią największy procentowy udział w diecie i są podstawą żywienia człowieka),
Pozdrawiam,
Katarzyna Migoń
www.provita-katowice.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy