Odpowiednia ilość węglowodanów dla 18-latki

Mam 18 lat, 173 cm wzrostu i ważę 55 kg. Ile powinnam jeść węglowodanów, białka i tłuszczy dziennie, żeby nie przytyć ?
18 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Procentowy udział poszczególnych składników w codziennej podaży energii powinien wynosić:
białka: 15%
tłuszcze : 30%
węglowodany : 55%
Przy założeniu umiarkowanej aktywności fizycznej Pani zapotrzebowanie energetyczne mieści się w granicach 2000kcal oznacza to więc że dzienna podaż składników odżywczych w gramach powinna wynosić:
białko: 75g
tłuszcze: 66g
węglowodany: 275g

Witaj.
Bez informacji czym się zajmuszesz na codzień oraz czy uprawiasz jakieś sporty ciężke będzie dokładnie oszacować zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Twoja obecna waga jest na granicy niedowagi (BMI = 18,4, a norma 18,5-24,9). Kaloryczność Twojej diety powinna mieśić się w granicy 1800 -2000kcal, białko powinno dostarczać 15%, czyli 75g, tłuszcze 25% - 55g, a węglowodany 60%, czyli 300g. Pamiętaj o wpijaniu 1,5l wody średniozmineralizowanej. Pozdrawiam, Aneta Kościołek