Procentowy udział składników odżywczych na diecie 1500 kalorii

Witam, chciałabym się dowiedzieć jaki powinien być procentowy udział składników tj. białka, węglowodanów i tłuszczy będąc na diecie 1500 kcal oraz jak wyjść potem z tej diety tak by utrzymać uzyskane efekty?

witam serdecznie,
w każdej diecie fizjologicznej dla zdrowej osoby udział poszczególnych składników odzywczych powinien być nastepujący:
białko 10-15%
tłuszcze 25-30%
węglowodany 55-60%
Po diecie powinna Pani stopniowo zwiekszać podaż kalorii, aż do osiągnięcia pułapu zgodnego z Pani zapotrzebowaniem.
pozdrawiam
Karolina Czyrwik
dietetyk

Procentowy udział białek, tłuszczy i węglowodanów jest zawsze taki sam bez względu na kaloryczność diety czyli białko 15-20%, tłuszcze 25-30%, węglowodany 55-60%. Nie wiem czy dieta 1500kcal nie będzie zbyt mało kaloryczną dla Pani, do ustalenia prawidłowej diety potrzebny jest wywiad dietetyczny i wykonanie niezbędnych badań. Proponowałabym wybrać się do dietetyka, który ustali pani zapotrzebowanie kaloryczne i zaplanuje dobrze skomponowaną dietę.

białko 15-20%; tłuszcze 25-30% i węglowodany 55-60%, błonnik pokarmowy 25-40g/dobę. Sukcesem utrzymania stałej masy ciała jest rozsądek, po prostu proszę nie wracać do tego co było, bo to doprowadziło do nadwagi, czyli tego z czym zapewne teraz Pani walczy. szkoda tylu wyrzeczeń i włożonej pracy. Trzeba albo jeść mniej i powadzić mało aktywny tryb życia, albo więcej się ruszać, by spalić nadmiar kalorii.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Najbezpieczniej będzie ustawić:
10-15% z białka i do 30% z tłuszczu, pozostałe to węglowadany. Stopniowo zwiększać kaloryczność diety aż do uzyskania prawidłowego poziomu. Pozdrawiam