Zbilansowany jadłospis przy diecie 1500 kalorii

jak powinien wyglądać zbilansowany jadłospis dla 28-latki przy diecie 1500 kcal?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Bez danych o wymiarach antropometrycznych trudno określić, czy energetyczność na poziomie 1500kcal nie jest zbyt niska.
Zbilansowana dieta powinna dostarczać podstawowe składniki odżywcze na poziomie
białko 15-16% dziennej podaży energii (min. połowa pochodzenia zwierzęcego)
tłuszcze 29-30% dziennej podaży energii (z przewagą nienasyconych kwasów tłuszczowych)
węglowodany ok 55% dziennej podaży energii
podaż błonnika w diecie powinna wynosić ok 30g
podaż cholesterolu nie więcej niż 300mg
Ważne jest także dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych zgodnie z aktualnymi normami.
Oznacza to, że jadłospis musi być urozmaicony bogaty w chude gatunki mięs i ryby, warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne, oleje roślinne.
pozdrawiam