Jaka jest przyczyna zaburzeń erekcji?

Witam serdecznie! Mam pewien, dla mnie bardzo poważny, problem. Mam 38 lat i od jakichś 3 miesięcy mam problem z potencją. Do tej pory nie miałem nigdy najmniejszych z tym problemów (może poza zbyt szybkim wytryskiem). Niestety ostatnio mój członek odmawia posłuszeństwa. W dalszym ciągu żona bardzo mnie podnieca, teoretycznie nie mam żadnych sytuacji stresowych, nie palę papierosów, nie nadużywam alkoholu, jeszcze niedawno regularnie uprawiałem sport (piłkę nożną), a teraz 1-2 razy w tygodniu gram na sali. Prowadzę „normalny” tryb życia przeciętnego Polaka (co wiąże się z powrotem do domu po 18 godz.). Śpię w nocy raczej nie dłużej niż 5-6 godzin, ale do tej pory było tak samo, a więc nie powinno mieć to wpływu na moje pożycie. Bywają dni, kiedy w dalszym ciągu nie mam problemów z erekcją (choć bardzo rzadko), czasem wzwód utrzymuje się krótko (po kilkunastu sekundach członek znowu zaczyna opadać), jednak najczęściej (mimo starań żony i moich) nie mam w ogóle wzwodu. Nie wydaje mi się, aby przyczyną był stres (nie wydarzyło się w moim życiu nic, co mogłoby spowodować takie sytuacje) bądź zmęczenie (kochamy się z żoną tak jak zawsze, czyli około 2 razy w tygodniu). Do tej pory nie miałem też żadnych (przynajmniej widocznych) problemów urologicznych. Proszę o jakąś radę, może podpowiedź do jakiego lekarza powinienem się udać, jakąkolwiek podpowiedź, która pozwoliłaby znowu spełniać „obowiązki męża”.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Problemy z potencją posiadają dwa główne źródła - zaburzenia w sferze psychicznej (nerwice seksualne, stres, przemęczenie) oraz zaburzenia organiczne, które fizycznie utrudniają lub uniemożliwiają osiągnięcie wzwodu. Dobrym markerem rodzaju zaburzeń jest obecność nocnych/porannych wzwodów - u zdrowego mężczyzny dochodzi do wzwodu podczas marzeń sennych (bez względu na ich tematykę). Jeśli wzwód jest blokowany przez organiczne schorzenie, a nie zaburzenie psychiczne, to do takich wzwodów dochodzić nie będzie. Innym prostym sposobem rozpoznania podłoża zaburzenia jest ocena czy pojawiło się ono nagle (co może wskazywać na zaburzenie psychiczne) czy też narastało powoli (rozwój choroby organicznej).

Brak stresu i przemęczenia może wskazywać na organiczne podłoże Pana problemu. Jest to sygnał niepokojący, mogący świadczyć o rozwoju poważnych chorób jak miażdżyca, choroby układu nerwowego, cukrzyca czy choroby urologiczne. Nie powinien Pan lekceważyć swoich objawów i poszukać pomocy u lekarza. W pierwszej kolejności powinien Pan zgłosić się do lekarza rodzinnego, który przez zebranie wywiadu oraz podstawowe badania spróbuje ocenić źródło problemu i skierować do odpowiedniego specjalisty (urologa lub seksuologa).

Pozdrawiam serdecznie!