Badanie opublikowane w 2007 r. w Human Reproduction, wykazało wysoką skuteczność metody objawowo-termicznej. Ogólne PI metody, bez rozróżnienia na niepłodność względną i bezwzględną, wyniosło 0,6, co oznacza 6 nieplanowanych poczęć na 1000 kobiet stosujących metodę przez rok. Jest to skuteczność porównywalna do jednoskładnikowej antykoncepcji hormonalnej albo wkładki domacicznej (tzw. spirali).
14 listopada 2010 r. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opublikowało oficjalne stanowisko zespołu ekspertów dotyczące zastosowania naturalnych metod planowania rodziny do celów antykoncepcyjnych. Zaaprobowano w nim zalecanie pacjentom stosowania komputerów cyklu (PI 0,6), opierających się na tych samych założeniach co metoda objawowo-termiczna. Zaletami metody objawowo-termicznej jest brak efektów ubocznych, niskie koszty oraz świadomość własnego ciała (przydatna szczególnie przy długich, nieregularnych cyklach, które wbrew powszechnym przekonaniom nie wykluczają stosowania tej metody).
Największą wadą jest konieczność wstrzemięźliwości, wydłużająca się szczególnie przy długich cyklach. Niezbędna jest również gruntowna znajomość zasad prowadzenia obserwacji i ich interpretacji. Szkolenia z tego zakresu prowadzą parafialne poradnie małżeńskie oraz instytut INER w Warszawie.
Dane lekarzy zorientowanych w tej tematyce można znaleźć na forach tematycznych poświęconych NPR.